Regulamin Nagród PSC 2022
&1
- Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego, filmu dokumentalnego i odcinka serialu fabularnego przyznawane są corocznie na podstawie głosowania Członków Zwyczajnych PSC.
- Nagrody są wyróżnieniem Autora Zdjęć Filmowych za wartości artystyczne stworzonego obrazu w filmie fabularnym, filmie dokumentalnym i odcinku serialu fabularnego. Nagroda ma również na celu promocję sztuki tworzenia obrazu filmowego.
&2
- Nazwy nagród: „Nagroda PSC za pełnometrażowy film fabularny”, „Nagroda PSC za film dokumentalny”, „Nagroda PSC za odcinek serialu fabularnego”.
- Nazwa nagrody dla Autora Zdjęć za Całokształt Twórczości: „Nagroda PSC za Całokształt Twórczości”.
- Nazwa nagrody dodatkowej: „Nagroda Specjalna PSC”.
- Nazwa, logo i wzór nagrody (Statuetka) objęte są ochroną prawną.
- „Nagroda PSC za pełnometrażowy film fabularny” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym corocznie. Na nagrodę składa się Statuetka oraz Certyfikat.
- „Nagroda PSC za film dokumentalny” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym corocznie. Na nagrodę składa się Statuetka oraz Certyfikat.
- „Nagroda PSC za odcinek serialu fabularnego” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym corocznie. Na nagrodę składa się Statuetka oraz Certyfikat.
- „Nagroda PSC” przyznawana jest na podstawie głosowania Członków Zwyczajnych PSC.
- „Nagroda PSC za Całokształt Twórczości” jest honorowym wyróżnieniem. Składa się na nią Statuetka oraz Certyfikat.
- „Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości” przyznaje się decyzją Członków Zarządu PSC.
- „Nagroda PSC za Całokształt Twórczości” nie musi być przyznawana corocznie.
- „Nagroda Specjalna PSC” jest honorowym wyróżnieniem. Składa się na nią Statuetka oraz Certyfikat.
- „Nagrodę Specjalna PSC” przyznaje się decyzją Członków Zarządu PSC.
- „Nagroda Specjalna PSC” nie musi być przyznawana corocznie.
&3
- Pomysłodawcą konkursu jest PSC.
- Organizacją konkursu i uroczystym wręczeniem nagrody zajmuje się PSC oraz jego Partner – Fundacja Wspierania Edukacji Filmowej FilmPRO. Przy organizacji oprawy związanej z uroczystym wręczeniem nagrody mogą brać udział inni Partnerzy i Sponsorzy PSC oraz osoby lub instytucje wspierające lub sympatyzujące z PSC.
&4
Nagroda PSC za pełnometrażowy film fabularny
- „Nagrodę PSC za pełnometrażowy film fabularny” mogą otrzymać polski Autor lub Autorzy Zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego – polskiego, zagranicznego lub powstałego w koprodukcji – mającego swoją polską, komercyjną dystrybucję kinową lub na platformie streamingowej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.
- „Nagrodę PSC za pełnometrażowy film fabularny” mogą otrzymać zagraniczny Autor lub Autorzy Zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego – polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta (z minimalnym wkładem w całkowity budżet filmu, nie mniejszym niż 20%) – mającego swoją polską, komercyjną dystrybucję kinową lub na platformie streamingowej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.
- Za zgodą Zarządu PSC do konkursu na „Nagrodę PSC za pełnometrażowy film fabularny” może być zgłoszony film zagraniczny – ze zdjęciami członka zwyczajnego PSC – który nie miał polskiej, komercyjnej dystrybucji kinowej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku, a którego szanse na dystrybucję kinową w Polsce są ograniczone. Warunkiem koniecznym do zgłoszenia filmu w takim przypadku jest jego komercyjna dystrybucja kinowa w kraju produkcji w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.
- Ostatecznie w konkursie wezmą udział filmy zgłoszone samodzielnie przez Autora Zdjęć lub przez producenta w porozumieniu z Autorem Zdjęć.
- Autor Zdjęć może zgłosić do konkursu więcej niż jeden film, jeśli w danym roku był twórcą zdjęć do większej ilości filmów.
- Terminarz konkursu będzie ogłaszany na stronie internetowej PSC.
- PSC zobowiązuje się we współpracy z Autorem Zdjęć do kontaktu z producentem lub dystrybutorem zgłoszonego filmu w celu udostępnienia linku z filmem dla członków PSC w jakości nie gorszej niż DVD.
- PSC nie ponosi odpowiedzialności w przypadku braku zgody producenta lub dystrybutora na udostępnienie filmu dla członków PSC.
&5
- Głosowanie na „Nagrodę PSC za pełnometrażowy film fabularny” ma charakter dwuetapowy.
Etap pierwszy
- Przedstawienie listy wszystkich oficjalnie zgłoszonych filmów.
- Wybór pięciu nominowanych do nagrody tytułów w drodze głosowania wszystkich Członków Zwyczajnych PSC:
Członkowie PSC wybierają do pięciu filmów przyznając im punkty od 1 do 5, łącznie 15 punktów. Przydzielona liczba punktów nie może zostać dublowana. Jeżeli jeden z filmów otrzyma już 5 punktów, oddanie głosu na kolejne tytuły jest równoznaczne z obniżeniem ich punktacji o 1. I tak odpowiednio nr 1 – 5 pkt., nr 2 – 4 pkt., nr 3 – 3 pkt., nr 4 – 2 pkt., nr 5 – 1pkt.
- Jeśli w grupie kwalifikującej do II etapu kilka filmów otrzyma równą liczbę punktów, wówczas powiększą one grupę nominowanych do II etapu.
Etap drugi (finałowy)
- Wybór jednego z pięciu nominowanych filmów. Członkowie Zwyczajni PSC głosują tylko na jeden tytuł spośród pięciu nominowanych.
- Jeśli kilka tytułów otrzyma tę samą ilość głosów w finale, wówczas dolicza się punkty przyznane filmowi w pierwszym etapie głosowania.
- Jeśli po doliczeniu punktów oddanych na film w pierwszym etapie głosowania nadal są tytuły z taką samą liczbą punktów, wówczas przyznane zostaną nagrody równorzędne.
- Na każdym etapie konkursu można głosować jednokrotnie.
- Głosowanie będzie przebiegało w formie elektronicznej.
- Autor Zdjęć do zgłoszonego filmu nie może głosować na swój film zarówno w pierwszym, jak i drugim etapie głosowania.
&6
Nagroda PSC za film dokumentalny
- „Nagrodę PSC za film dokumentalny” mogą otrzymać polski Autor lub Autorzy Zdjęć do filmu dokumentalnego – polskiego, zagranicznego lub powstałego w koprodukcji – mającego swoją polską, komercyjną dystrybucję kinową lub na platformie streamingowej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku lub mającego premierę w 2021 roku na jednym z festiwali: Krakowski Festiwal Filmowy, Camerimage, Docs Against Gravity, Nowe Horyzonty, Warszawski Festiwal Filmowy.
- „Nagrodę PSC za film dokumentalny” mogą otrzymać zagraniczny Autor lub Autorzy Zdjęć do filmu dokumentalnego – polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta (z minimalnym wkładem w całkowity budżet filmu nie mniejszym niż 20%) – mającego swoją polską, komercyjną dystrybucję kinową lub na platformie streamingowej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku lub mającego premierę w 2021 roku na jednym z festiwali: Krakowski Festiwal Filmowy, Camerimage, Docs Against Gravity, Nowe Horyzonty, Warszawski Festiwal Filmowy.
- Ostatecznie w konkursie wezmą udział filmy zgłoszone samodzielnie przez Autora Zdjęć lub przez producenta w porozumieniu z Autorem Zdjęć.
- Autor Zdjęć może zgłosić do konkursu więcej niż jeden film, jeśli w danym roku był twórcą zdjęć do większej ilości filmów.
- Terminarz konkursu będzie ogłaszany na stronie internetowej PSC.
- PSC zobowiązuje się we współpracy z Autorem Zdjęć do kontaktu z producentem lub dystrybutorem zgłoszonego filmu w celu udostępnienia linku z filmem dla członków PSC w jakości nie gorszej niż DVD.
- PSC nie ponosi odpowiedzialności w przypadku braku zgody producenta lub dystrybutora na udostępnienie filmu dla członków PSC.
&7
- Głosowanie na „Nagrodę PSC za film dokumentalny” ma charakter jednoetapowy:
- Przedstawienie listy wszystkich oficjalnie zgłoszonych filmów.
- Wybór jednego zwycięskiego filmu w drodze głosowania wszystkich Członków Zwyczajnych PSC:
Członkowie PSC wybierają do pięciu filmów przyznając im punkty od 1 do 5, łącznie 15 punktów. Przydzielona liczba punktów nie może zostać dublowana. Jeżeli jeden z filmów otrzyma już 5 punktów, oddanie głosu na kolejne tytuły jest równoznaczne z obniżeniem ich punktacji o 1. I tak odpowiednio nr 1 – 5 pkt., nr 2 – 4 pkt., nr 3 – 3 pkt., nr 4 – 2 pkt., nr 5 – 1pkt. Nagrodę otrzyma tytuł z największą liczbą punktów.
- Jeżeli dwa filmy otrzymają ex aequo taką samą liczbę punktów, wówczas przyznane zostaną nagrody równorzędne.
- Jeżeli trzy lub więcej filmów otrzymają ex aequo taką samą liczbę punktów, wówczas nagroda nie zostanie przyznana.
- Głosowanie będzie przebiegało w formie elektronicznej.
- Autor Zdjęć do zgłoszonego filmu nie może głosować na swój film.
- PSC zastrzega sobie prawo do anulowania konkursu, gdy do nagrody zgłoszonych zostanie mniej niż 5 filmów.
&8
Nagroda PSC za odcinek serialu fabularnego
- „Nagrodę PSC za odcinek serialu fabularnego” mogą otrzymać polski Autor lub Autorzy Zdjęć do odcinka serialu fabularnego – polskiego, zagranicznego lub powstałego w koprodukcji – mającego premierę w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku w polskiej telewizji lub na jednej z dostępnych platform streamingowych (np. Netflix, HBOGO itd.).
- „Nagrodę PSC za odcinek serialu fabularnego” mogą otrzymać zagraniczny Autor lub Autorzy Zdjęć do odcinka serialu fabularnego – polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta (z minimalnym wkładem w całkowity budżet filmu nie mniejszym niż 20%) – mającego premierę w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku w polskiej telewizji lub na jednej z dostępnych platform streamingowych (np. Netflix, HBOGO itd.).
- Ostatecznie w konkursie wezmą udział filmy zgłoszone samodzielnie przez Autora Zdjęć lub przez producenta w porozumieniu z Autorem Zdjęć.
- Autor Zdjęć może zgłosić do konkursu jeden odcinek danego serialu, do którego robił zdjęcia. Jednocześnie jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy odcinki, będące częściami trzech odrębnych produkcji serialowych.
- Terminarz konkursu będzie ogłaszany na stronie internetowej PSC.
- PSC zobowiązuje się we współpracy z Autorem Zdjęć do kontaktu z producentem lub dystrybutorem zgłoszonego odcinka serialu w celu udostępnienia linku dla członków PSC w jakości nie gorszej niż DVD.
- PSC nie ponosi odpowiedzialności w przypadku braku zgody producenta lub dystrybutora na udostępnienie linku dla członków PSC.
&9
- Głosowanie na „Nagrodę PSC za odcinek serialu fabularnego” ma charakter jednoetapowy:
- Przedstawienie listy wszystkich oficjalnie zgłoszonych odcinków seriali.
- Wybór jednego zwycięskiego odcinka w drodze głosowania wszystkich Członków Zwyczajnych PSC:
Członkowie PSC wybierają do pięciu odcinków przyznając im punkty od 1 do 5, łącznie 15 punktów. Przydzielona liczba punktów nie może zostać zdublowana. Jeżeli jeden z filmów otrzyma już 5 punktów, oddanie głosu na kolejne tytuły jest równoznaczne z obniżeniem ich punktacji o 1. I tak odpowiednio nr 1 – 5 pkt., nr 2 – 4 pkt., nr 3 – 3 pkt., nr 4 – 2 pkt., nr 5 – 1pkt. Nagrodę otrzyma tytuł z największą liczbą punktów.
- Jeżeli dwa tytuły otrzymają ex aequo taką samą liczbę punktów, wówczas przyznane zostaną nagrody równorzędne.
- Jeżeli trzy lub więcej tytułów otrzymają ex aequo taką samą liczbę punktów, wówczas nagroda nie zostanie przyznana.
- Głosowanie będzie przebiegało w formie elektronicznej.
- Autor Zdjęć do zgłoszonego filmu nie może głosować na swój film.
- PSC zastrzega sobie prawo do anulowania konkursu, gdy do nagrody zgłoszonych zostanie mniej niż 5 odcinków.
&10
Nagroda PSC za Całokształt Twórczości
Decyzją Zarządu PSC „Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości” może otrzymać polski lub zagraniczny Autor Zdjęć, którego całokształt twórczości filmowej stanowi znaczący wkład w rozwój sztuki operatorskiej. Ta nagroda nie musi mieć charakteru wyróżnienia corocznego.
&11
Nagroda Specjalna PSC
Decyzją Zarządu PSC może zostać przyznana „Nagroda Specjalna PSC”. Mogą ją otrzymać osoby lub instytucje wnoszące znaczący wkład w szeroko pojęty rozwój lub promocję sztuki tworzenia obrazu filmowego. Ta nagroda nie musi mieć charakteru wyróżnienia corocznego.
&12
Uprawnionymi do głosowania na każdym etapie konkursu są wszyscy Członkowie Zwyczajni PSC.
&13
W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają postanowienia Zarządu PSC.