Skip to content

19. Plenery Film Spring Open: Festiwal Tworzenia Filmów Przyszłości z Gwiazdami Polskiego Kina

Udostępnij

Szykuje się prawdziwe święto robienia filmów! 19. edycja Plenerów Film Spring Open startuje 15 października 2024 roku w Krakowie. To 10-dniowe warsztaty, stworzone przez nominowanego do Oscara operatora Sławomira Idziaka, które przyciągają najlepszych praktyków branży filmowej. Co nowego w tym roku? Sztuczna inteligencja wkracza na plan filmowy! Tegoroczne Plenery to niepowtarzalna okazja, by doświadczyć, jak AI zmienia oblicze kina.

Laboratorium Audiowizualnej Przyszłości

“W tym roku tworzymy laboratorium audiowizualnej przyszłości” mówi Sławomir Idziak, założyciel Film Spring Open. “Łączymy najnowsze technologie, z wiedzą i doświadczeniem mistrzów kina i dodajemy do tego kreatywność młodych twórców. Efektem są plenery – unikalna przestrzeń do eksperymentów i innowacji. Nasz cel to dać młodym narzędzia jutra. Dzięki nim sprostają wyzwaniom branży, w której AI odgrywa coraz większą rolę.”

Praktyka z Gwiazdami Kina

Na Plenerach nauka to nie teoria, lecz praktyka. Uczestnicy wezmą udział w pracy nad prawdziwym filmem fabularnym! Od koncepcji wizualnej, przez zdjęcia, aż po kolorkorekcję. Kto ich poprowadzi? Piotr Sobociński Jr., autor zdjęć do takich hitów jak “Kos”, “Boże Ciało”, “Wołyń”, “Drogówka” czy “Bogowie”! Pod jego przewodnictwem, grupa Arri stworzy wizję filmu fabularnego, który zobaczymy na ekranie już w przyszłym roku.

AI – Przyszłość Kina Już Dziś

Tegoroczne Plenery to prawdziwa plejada gwiazd polskiego kina i pionierów nowych mediów:

  • Ewa Puszczyńska – producentka oscarowej „Idy”, opowie, jak robić filmy na światowym poziomie.
  • Jan Holoubek – reżyser głośnego filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” oraz seriali „Rojst” i „Wielka woda”, podzieli się swoim bogatym doświadczeniem w reżyserii i scenariopisarstwie.
  • Kasper Bajon, scenarzysta i reżyser, autor „Via Carpatia” i współscenarzysta „Ostatniej Rodziny”, wprowadzi uczestników w tajniki tworzenia poruszających historii.
  • Mariusz Wilczyński – mistrz animacji, twórca docenionego na całym świecie filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, pokaże, jak ożywiać wyobraźnię na ekranie.
  • Marcin Koszałka – operator filmowy i reżyser, autor zdjęć do „Czerwonego Pająka” i reżyser „Białego Dnia”, poprowadzi grupę serialu fabularnego SONY.
  • Wojciech Staroń, operator i reżyser dokumentalny, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale za zdjęcia do „El Premio”, pokaże, jak opowiadać obrazem.
  • Mariusz Włodarski, producent takich hitów jak “Dziewczyna z igłą”, „Belfer” czy „Sweat”, wprowadzi w świat nowoczesnej produkcji.
  • Martin Stankiewicz – gwiazda YouTube’a, nauczy, jak zdobyć miliony wyświetleń.
  • Konrad Ziaja – ekspert VR, zabierze uczestników w podróż do świata immersyjnych doświadczeń filmowych.
  • Jacek Nagłowski – pionier AI w filmie, zaprezentuje najnowsze trendy i możliwości AI w produkcji filmowej.
  • Kobas Laksa – mistrz teledysków, zdradzi, jak stworzyć niezapomniany obraz w krótkiej formie.

 

“AI to nie science fiction, to teraźniejszość kina” podkreśla Idziak. “Na Plenerach nasi uczestnicy będą mieli szansę poznać ją od podszewki!”.

Edukacja Filmowa Na Nowo

Nowością w tym roku jest platforma FilmSpringers<Connect>. Dzięki temu uczestnicy mogą rozpocząć naukę online przed przyjazdem do Krakowa. „To nasza odpowiedź na wyzwania współczesnej edukacji filmowej,” wyjaśnia Idziak. „Nasi eksperci, pracujący nad swoimi filmami w różnych zakątkach świata, dzielą się teorią i doświadczeniem online, aby na Plenerach skoncentrować się wyłącznie na praktycznych działaniach. Tylko w ten sposób mogą jednocześnie przekazywać swoją wiedzę, kontynuując pracę nad własnymi projektami. A młodzi filmowcy podczas Plenerów mogą maksymalnie wykorzystać czas na realizację projektów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które oferują nasi partnerzy. Naszym celem jest, aby każdy uczestnik wyszedł z Plenerów gotowy na pracę w przemyśle filmowym.”

Kluczowe Informacje:

  • Sztuczna inteligencja w kinematografii
  • Plenery jako laboratorium audiowizualnej przyszłości
  • Zajęcia z najlepszymi z najlepszych polskiego kina
  • FilmSpringers<Connect> – nauka online i offline
  • 17 grup prowadzonych przez ekspertów branżowych
  • Dostęp do sprzętu wartego 12,5 mln zł od 60 partnerów technologicznych

Rejestracja na 19. Plenery Film Spring Open jest już otwarta na stronie www.filmspringopen.eu..Wydarzenie odbędzie się w Hotelu Forest przy ul. Jodłowej 13 w Krakowie.

O Film Spring Open:

Film Spring Open to fundacja edukacyjna z 19-letnim doświadczeniem w kształceniu filmowców. Misją fundacji jest łączenie tradycyjnego rzemiosła filmowego z nowoczesnymi technologiami, przygotowując nowe pokolenie twórców do wyzwań współczesnej branży audiowizualnej.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Stanowisko PSC

Jako Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC, współpracujące od samego początku z EnergaCAMERIMAGE. Od zawsze czujemy odpowiedzialność za promowanie równości w naszej branży i