Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Wszystkie nasze strachy”
Łukasz Gutt
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Nominowany do nagrody PSC w 2019 r. za film „Kamerdyner”, zaś obecnie za „Wszystkie nasze strachy” (reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt).
„Wszystkie nasze strachy” to trzeci zrealizowany wspólnie film duetu twórczego Łukasz Ronduda – Łukasz Gutt. „Te „nasze” filmy zawsze robiłem z dużą przyjemnością, traktowałem je bardziej osobiście. Obaj naturalnie weszliśmy w tę przestrzeń. Tak naprawdę chodzi o to, gdzie są podejmowane decyzje. My je podejmowaliśmy razem. Nie było założeń, wyszedł proces, który okazał się bardzo ciekawy. To zafunkcjonowało i mam nadzieję będzie funkcjonować dalej” – mówił Gutt w wywiadzie na łamach Magazynu Filmowego SFP.
Łukasz Gutt zaczynał od filmów dokumentalnych „Pedofile” (2005), „Sześć oktaw” i „Najbardziej lubię grać” (oba 2008). W kolejnych latach nakręcił „Odyseję złomową” i „Co się wydarzyło na Wyspie Pam” (2010).
W produkcji fabularnej zadebiutował serialem „Przeznaczenie” (2008-09) i również w 2009 r. nakręcił fabularyzowany dokument „Na północ od Kalabrii” w reż. Marcina Sautera.
Kolejne produkcje fabularne to filmy: „Ki” (2011, reż. Leszek Dawid), „W ukryciu” (2013, reż. Jan Kidawa-Błoński), „Jeziorak” (2014, reż. Michał Otłowski), „Performer” (2015, reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda), „Panie Dulskie” (2015, reż. Filip Bajon).
W 2017 r. Łukasz Ronduda po raz kolejny zaprosił operatora Łukasza Gutta do współpracy – tym razem przy filmie „Serce miłości”; w tym samym roku Gutt nakręcił „Czuwaj” z Robertem Glińskim.
Rok później z Filipem Bajonem opowiadali o powikłanych losach Polaków, Kaszubów i Niemców w filmie „Kamerdyner”.
Aktualnie w produkcji jest film „Broad Peak” w reż. Leszka Dawida, ze zdjęciami Łukasza Gutta. Zdjęcia do tego filmu powstawały między innymi w Karakorum i w Alpach, a operator tak mówił o swojej pracy: „Zaczęliśmy od testów w wynajętej chłodni. Sprawdzaliśmy tam między innymi w różnych minusowych temperaturach sprzęt, który chcieliśmy ze sobą zabrać. Jak funkcjonuje w kontakcie z dużym mrozem, jak reaguje na zmiany temperatury, ile godzin jest w stanie wytrzymać na sporym minusie. Robiliśmy też próby operatorskie, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć, jak zachowują się baterie, sprzęt oświetleniowy, sprzęt kamerowy, obiektywy czy smary. To ważne, ponieważ do pracy w tak trudnych zimowych warunkach trzeba było przygotować specjalne zimowe smary, aby obiektywy nie zamarzały. Akurat w Karakorum nie doświadczyliśmy jakichś ekstremalnie zimowych temperatur, ponieważ kręciliśmy w okresie letnim i w nocy było maksymalnie minus 15 stopni Celsjusza. Znacznie więcej trudności mieliśmy w Alpach, gdzie w nocy temperatury sięgały dobrze ponad minus 30 stopni. Tam zresztą pracowaliśmy pełną ekipą, mieliśmy ze sobą dużo ciężkiego sprzętu i sprzętu efektowego, na przykład do kreowania wiatru na planie, podczas gdy w Karakorum ekipa była ograniczona”.
Łukasz Gutt jest również autorem zdjęć do spektakli telewizyjnych (m.in.: „A niech to gęś kopnie”, 2019; „Smutna królewna”, 2020; „Motyl”, 2020), a także seriali: „Wojenne dziewczyny” (2021), „Stulecie Winnych” (2020) i innych.
Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 r. film „Wszystkie nasze strachy” zdobył Nagrodę Główną „Złote Lwy” a także nagrodę za zdjęcia. Nagrodę „Złote Taśmy” przyznało zaś Koło Piśmiennictwa Filmowego SFP w kategorii: film polski.
Film „Kamerdyner” w 2019 r. nominowany był do Nagrody PSC, zaś „Serce miłości” ze zdjęciami Łukasza Gutta w 2018 r. na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” zdobyło Nagrodę za zdjęcia, jak napisano w uzasadnieniu za “wyrafinowane i czułe ukazanie hermetycznego świata sztuki”.
Do nagród teatralnych nominowano z kolei spektakle ze zdjęciami Łukasza Gutta, m.in. „Skutki uboczne”, „A niech to gęś kopnie” czy „Żona Łysego”.
Źródła:
Magazyn Filmowy SFP, listopad 2021
„Film&TV Kamera” 3/2019
Filmpolski.pl