Skip to content

Arek Tomiak z Jantarem!

29 czerwca 2013 roku zakończył się Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych. Wielkiego Jantara 2013 za pełnometrażowy debiut fabularny otrzymała „Zaślepiona” (reż. Katarzyna Klimkiewicz, zdj. Andrzej Wojciechowski). Film otrzymał również nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę dziennikarzy. Nagroda za zdjęcia powędrowała do Arkadiusza Tomiaka PSC za pracę przy filmie „Stacja Warszawa” za wykreowanie spójnego świata w wielowątkowej opowieści i oryginalną wizję plastyczną w ukazaniu naszej metropolii.

To kolejny Jantar dla tego twórcy – poprzedniego otrzymał w 2011 roku za zdjęcia do „Daas”. W trakcie festiwalu odbyło się autorskie spotkanie z Tomiakiem, podczas którego autor zdjęć opowiadał o swoim warsztacie na przykładzie „Obławy”. Spotkanie zorganizowały Magazyn FilmPRO oraz Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

„Zaślepiona” to polityczny thriller, opowiadający historię skomplikowanego romansu między Frankie, zajmującą się inżynierią lotniczą, a jej studentem, o wiele młodszym Algierczykiem. Film został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii, a jego budżet wyniósł niecałe 2 miliony złotych. Przedstawiamy fragment uzasadnienia nagrody dziennikarzy: „Za perfekcyjne wyważenie wszystkich elementów i precyzyjne operowanie językiem filmu. Za subtelne pokazanie namiętności, doskonałe prowadzanie aktorów, świetne zdjęcia oraz bardzo dobrą muzykę”.

„Stacja Warszawa” w reżyserii Macieja Cuskego, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovicia, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza otrzymała również inne nagrody: za debiut aktorski dla Klary Bielawki, za muzykę dla Pawła Skorupki oraz za dźwięk dla Aleksandra Musiałowskiego, Mateusza Adamczyka, Marcina Lenarczyka i Zofii Moruś.

Trzecim nagrodzonym filmem została „Kamczatka” w reżyserii Jerzego Kowynii. Tomasz Sobczak otrzymał Jantara za główną rolę męską, Edyta Torhan za główną rolę kobiecą, a Jerzy Kowynia za scenariusz. Nagroda publiczności powędrowała do Kordiana Piwowarskiego za film „Baczyński”. Werdykty w Konkursie Głównym nie wzbudziły wielu kontrowersji, zaś Juliusz Machulski, Przewodniczący Jury, przyznał, że były jednomyślne. Inaczej było w przypadku Konkursu Krótkometrażowego. Przewodniczący Sławomir Fabicki przyznał: „Bardzo dużo rozmawialiśmy, ponieważ mamy różne wrażliwości, różnie patrzymy na świat. Wydaje mi się jednak, że udało nam się nagrodzić najlepsze filmy”. Jantara 2013 za najlepszy krótkometrażowy film fabularny otrzymała Julia Kolberger za film „Mazurek”. Nagroda za film dokumentalny powędrowała do Agnieszki Elbanowskiej za „Niewiadomą Henryka Fasta”. Za najlepszy film animowany jury uznało „Do serca twego” Ewy Borysewicz.

Janusz Kijowski, Dyrektor Artystyczny, podsumowując festiwal, stwierdził: „Festiwal z roku na rok staje się imprezą na europejskim poziomie. Cieszę się, że zrobił się pozytywny snobizm na Koszalin. Środowisko młodych twórców bardzo ceni sobie przyjazd tutaj, pokazanie swoich filmów. Samo zakwalifikowanie do jednego czy drugiego konkursu jest już wyróżnieniem, niezależnie od tego, czy te filmy zdobywają laury, czy nie”.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.