Skip to content

Europejskie Organizacje Zrzeszające Operatorów Obrazu Solidarnie z Polskimi Twórcami – Czas w Polsce na Tantiemy z Internetu!

Udostępnij

Minęły już 2 lata od czasu, gdy Polska powinna wprowadzić tantiemy od emisji dzieł w internecie. W prawdzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) przedłożyło Prezesowi Rady Ministrów projekt przepisów, który jest wynikiem m.in. szerokich konsultacji społecznych. Jak dotąd rząd nie wprowadził tego po obrady. Ustami Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, poinformował środowisko o pomyśle wprowadzenia najbardziej niekorzystnego dla Twórców rozwiązania, czyli braku tantiem z internetu. Należy zauważyć, że jesteśmy jednym z ostatnich krajów, które nie zaimplementowały dyrektywy DMS. Termin minął 7 czerwca 2021 roku, a Polsce grożą kary z tytułu opóźnienia.

PSC od czterech lat angażuje się w działania na rzecz uzyskania przez twórców tantiem z internetu. W roku 2019, podczas EnergaCAMERIMAGE, w Toruniu z inicjatywy PSC i  German Society of Cinematographers (BVK) odbyło się pierwsze spotkanie w tym temacie. Hasłem przewodnim tego spotkania było “Stańmy się cyfrowi, ale bądźmy też fair!”, to hasło jest nadal bardzo aktualne, wobec braku implementacji dyrektywy przez Polski rząd.  Spotkanie miało charakter ekspercki. Oprócz PSC i BVK, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP), Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA) oraz grupa prawników zajmujących się prawem autorskim. Podczas panelu omówiono wyzwania, jakie niesie ze sobą rzeczywistość cyfrowa, oraz rozważano różne koncepcje i scenariusze implementacji dyrektywy. Wtedy nie  przewidywano tak znaczącego opóźnienia, wszak były jeszcz czas do 2021 r. 

W kolejnych latach, w rozszerzonym gronie operatorów filmowych z Europy i całego świata, PSC kontynuowało rozmowy na temat dyrektywy. Wyminiano się informacjami dotyczącymi postępu implementacji w różnych krajach, a także napotkanymi trudnościami. 

W 2021 roku podczas kolejnego EnergaCAMERIMAGE odbył się panel pod nazwą Working conditions ON SET. Korzystając z obecności przedstawicieli MKiDN, PSC poruszyło kwestie związane z implementacją dyrektywy DSM. Przede wszystkim skupiając się na już wtedy narastającym opóźnieniu, względem innych krajów i wytycznych Unii Europejskiej. 

W kolejnym roku prace w MKiDN zaczęły postępować i w listopadzie w 2022 r. opublikowano projekt ustawy, zaktualizowany po konsultacjach publicznych, w których PSC uczestniczyło. Rozpoczęto konsultacje międzyresortowe.

Na tegorocznym walnym zebraniu International Federation of Cinematographers (IMAGO), które odbyło się w marcu. Wiceprzewodnicząca PSC Karina Kleszczewska przedstawiła sytuację polskich twórców dotyczącą zawieszenia procesu implementacji dyrektywy oraz prowadziła rozmowy z przedstawicielami stowarzyszeń autorów zdjęć z Europy, dotyczące wdrożenia przepisów w ich krajach. 

Od kilku miesięcy PSC otrzymuje listy poparcia i apele od stowarzyszeń z Europy i świata, które kierowane są na naszych najwyższych władz: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy,  Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego. W dniu 6 czerwca 2023 r. , czyli na dzień przed niechlubną 2 letnią rocznicą nie zaimplementowania dyrektywy DMS,  PSC przekazało listy do kancelarii Prezydenta, Premiera i MKiDN, z prośbą o spotkanie z polskimi artystami dołączając kopie listów wsparcia od zagranicznych stowarzyszeń. 

Wsparli nas m. in.: 

1.    AAC Austrian Association of Cinematographers  

2.   ACS Australian Cinematographers Society

3.    ACT Israel Association of Cinema & Television Professionals

4.    AEC Spanish Society of Cinematographers  

5.    BAC Bulgarian Association of Cinematographers 

6.    ESC Estonian Society of Cinematographers  

7.    FSC Finnish Society of Cinematographers 

8.    GSC Greek Society of Cinematographers 

9.    ISC Irish Society of Cinematographers  

10.  Isocratis CMO 

11.  LAC Lithuanian Association of Cinematographers 

12.  LGC Latvian Guild of Cinematographers  

13.  SAS Serbian Society of Cinematographers

14.  SBC The Belgian Society of Cinematographers 

15.  SCS Swiss Cinematographers Society 

Kopie listów od stowarzyszeń z Europy, Izraela i Australii są dostępne pod tym linkiem: Tantiemy z internetu

Równocześnie, w dniu 6 czerwca 2023 r. PSC uczestniczyło w konferencji prasowej zorganizowanej przez SFP i ZAPA. Spotkanie odbyło się pod tytułem “Dwa lata bez dyrektywy ws. prawa autorskiego. Co dalej z tantiemami z internetu dla filmowców?”.
PSC reprezentowała wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych Karina Kleszczewska, w konferencji wzięli udział również
Grzegorz Łoszewski – scenarzysta, członek zarządu Gildii Scenarzystów Polskich,
Dominik Skoczek – dyrektor Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych,
a także Jacek Bromski – reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Konferencja “Dwa lata bez dyrektywy ws. prawa autorskiego. Co dalej z tantiemami z internetu dla filmowców?” – 06.06.2023

To właśnie nasza droga. PSC, od czterech lat,  nie ustaje w  walce o sprawiedliwe traktowanie polskich twórców i należne im tantiemy z internetu. Nie ustajemy w tej walce i będziemy informować o kolejnych działaniach.  

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Członkowie PSC

Nils Croné

Swoją przygodę z filmem zacząłem w wieku 8 lat, kiedy to rodzice kupili pierwsza kamerę Hi8. Zacząłem kręcić swoje pierwsze filmy, angażując swoją rodzinę i