Skip to content

Jan Laskowski i Zbigniew Jakubowski odeszli

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tym, że 8 grudnia 2014 roku odeszli Jan Laskowski, autor zdjęć filmowych, a także Zbigniew Jakubowski, asystent operatora obrazu.

Udostępnij

Z wielkim żalem zawiadamiamy, iż 8 grudnia zmarli Jan Laskowski, wybitny polski autor zdjęć filmowych, a także Zbigniew Jakubowski, asystent operatora obrazu.

Jan Laskowski urodził się 10 lutego 1928 roku i debiutował w latach 50. W swojej twórczości inspirował się estetyką włoskiego neorealizmu i stał się prekursorem nowej fali w kinematografii europejskiej dzięki nowatorskiej strukturze zdjęć w filmie “Ostatni dzień lata” (1958) Tadeusza Konwickiego, który także współreżyserował.

Inne wybitne osiągnięcia Laskowskiego to “Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), “Do widzenia, do jutra” (1961) Janusza Morgensterna, “Bariera” Jerzego Skolimowskiego (1966), “Dziura w ziemi” (1970) i “Wniebowzięci” (1973) Andrzeja Kondratiuka, czy “Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” (1978) Stanisława Barei.

Zbigniew Jakubowski od ponad 30 lat był pracownikiem pionu operatorskiego. Współpracował z wieloma autorami zdjęć, wśród których byli m.in. Adam Bajerski, Krzysztof Ptak, Arkadiusz Tomiak czy Piotr Wojtowicz. Ostatnio pracował przy “Obławie” w reżyserii Marcina Krzyształowicza czy “Tajemnicy Westerplatte” w reżyserii Pawła Chochlewa.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w