Skip to content

Kacper Fertacz – laureat PSC 2021

Udostępnij

Kacper Fertacz
Laureat Nagrody PSC 2021 za Najlepsze Zdjęcia do odcinka serialu „Król”
Urodzony w Koszalinie operator ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2007 r. skończył również Budapest Cinematography Masterclass prowadzony przez Vilmosa Zsigmonta i Elmera Ragalyi. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). W 2021 r. został laureatem Nagrody PSC za Najlepsze Zdjęcia do odcinka serialu „Król”.

O pracy przy tym serialu tak mówił w wywiadzie: – Cały scenariusz mieliśmy zawsze przy sobie na iPadzie, razem z notatkami, zdjęciami, planami oświetlenia, wszystkimi referencjami i storyboardami. Po otrzymaniu materiałów wideo po każdym dniu zdjęciowym wycinaliśmy klatki z każdego ustawienia i wklejaliśmy w scenariusz. To był nasz poranny rytuał. W ten sposób w formie komiksu „montowaliśmy” wstępnie nakręcony materiał i sprawdzaliśmy czy wszystko mamy i czy scena się opowiada.

Dzięki temu, kręcąc kilka miesięcy później scenę poprzedzającą albo kontynuację, mogliśmy sprawdzić w elektronicznym scenariuszu czy została skończona, w jakim planie ją nakręciliśmy, ustalić jak powinny wyglądać kolejne ujęcia itp. To bardzo pomogło w pracy – wspominał realizację „Króla” .

Kacper Fertacz zdobywał doświadczenie jako autor zdjęć, a także montażysta przy etiudach szkolnych (m.in. „Moje Gwiezdne Wojny”, „Portret zakonnicy” (2005), „Razem” (2006) „15 lat milczenia”, „Warszawianka”, „Papieros”, „Myjnia” (2007), „Wiem, kto to zrobił”, „Bal przebierańców” (2008) itd. W 2009 r. jako autor zdjęć oraz twórca komputerowych efektów specjalnych zrealizował „Pod wiatr nie popłynie słodki zapach kwiatów” z cyklu „Dekalog 89+”.

Pracuje w twórczym duecie z reżyserem Janem P. Matuszyńskim, z którym realizowali wspólnie etiudy szkolne („Razem” – 35 mm), „Myjnia” – s16 mm), filmy dokumentalne („15 lat milczenia”, „Deep love”, „Niebo”), krótkometrażowe filmy fabularne („Offline”) i teledyski („Take my hand”).  W 2015 r. nakręcili wspólnie wielokrotnie nagradzany portret rodziny Beksińskich, czyli „Ostatnią rodzinę”. W 2020 r. Fertacz pracował jako autor zdjęć z Janem P. Matuszyńskim przy serialowym „Królu”, zaś w 2021 pracują wspólnie przy filmie odwołującym się do życiorysu Grzegorza Przemyka pt. „Żeby nie było śladów”.

Kacper Fertacz współpracował również z innymi twórcami: w 2014 r. z reżyserką Weroniką Migoń przy filmie fabularnym „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i w tym samym roku z Krzysztofem Skoniecznym przy „Hardkor disco”.

Jest autorem zdjęć do filmu fabularnego „Czerwony kapitan” (reż. Michal Kollár, 2015), a w 2016 r. pracował z Martą Karwowską przy „Tarapatach”.

Rok 2018 to współpraca przy filmie „Gotowi na wszystko. Exterminator” (reż. Michał Rogalski), zaś rok 2019 zaowocował zdjęciami do filmu dokumentalnego „Przypadek Johanny Langefeld” (reż. Władysław Jurkow).

Kacper Fertacz ma również na koncie zdjęcia do serialu „Nielegalni” (2018, reż. Jan Matuszyński, Leszek Dawid).

Twórca był wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. Oprócz Nagrody PSC za najlepsze zdjęcia do odcinka serialu „Król”, jurorzy szczególnie docenili zdjęcia do filmów „Ostatnia rodzina” i „Hardkor Disco”.

W 2016 r. otrzymał Nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu „Ostatnia Rodzina” w Konkursie Polskim na Festiwalu Camerimage oraz w tej samej kategorii na Chicago International Film Festival.

Dwa lata wcześniej (2014) został laureatem Nagrody za najlepsze zdjęcia do „Hardkor Disko” w Konkursie Polskim na Festiwalu Camerimage oraz w tym samym roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2015 r. za ten film zdobył również nominację do nagrody PSC oraz do Polskich Nagród Filmowych „Orły” (w kategorii „Odkrycie roku”).

Na kilku festiwalach doceniono również film krótkometrażowy „Strażnicy” ze zdjęciami Fertacza. W 2013 r. operator został laureatem Nagrody za zdjęcia do tego filmu na Festiwalu Młodego Kina „Piękni Dwudziestoletni” i na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych „Offeliada”.

Dwukrotnie zdobywał wyróżnienia w konkursach filmów reklamowych Kodaka – za „Sympatia.pl” (wyróżnienie za scenariusz) i „LG Wievty” (wyróżnienie za zdjęcia).

Źródła:

https://zaagencja.com/people/autorzy-zdjec/25/kacper-fertacz

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1161620

https://www.filmweb.pl/person/Kacper+Fertacz-139127/awards

Film&Tv Kamera” nr 1/2021

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w