Skip to content

Laureaci Nagród PSC 2025

Udostępnij

W sobotę, 29 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Twórcy obrazu filmowego zostali nagrodzeni w trzech kategoriach. Przyznano również Nagrodę Specjalną oraz Nagrodę za Całokształt Twórczości zasłużonym dla polskiej kinematografii.

Najlepsze Zdjęcia w Pełnometrażowym Filmie Fabularnym Łukasz Żal "Strefa Interesów" Fot. Karol Samborski

Za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego nagrodzony został Łukasz Żal za film „Strefa Interesów” reżyseria Jonathan Glazer. Jest to trzecia Nagroda PSC dla tego autora zdjęć,
w 2019 roku nagrodzony został za zdjęcia do filmu „Zimna Wojna” i w 2014 roku za film „Ida” autorzy zdjęć  Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal.

Nominowanymi w kategorii pełnometrażowy film fabularny byli:

„Biała Odwaga”, autor zdjęć Marcin Koszałka;

„IMAGO” autor zdjęć Tomasz Naumiuk;

„Kobieta Z…”; autor zdjęć Michał Englert;

„Kos” autor zdjęć Piotr Sobociński Jr.

Nagroda za Najlepsze Zdjęcia do Filmu Dokumentalnego Zuzanna Zachara-Hassairi "LAS"

Nagroda PSC w kategorii Najlepsze Zdjęcia do Filmu Dokumentalnego, pierwszy raz w historii konkursu została przyznana ex aequo.

Nagrodzony został film „Las” autorka zdjęć Zuzanna Zachara-Hassairi (jest to jej druga nagroda PSC, w 2023 roku otrzymała nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu „Pisklaki” wspólnie z współautorem zdjęć Wojciechem Staroniem.

Drugim laureatem jest autor zdjęć Aliaksandr Tsymbaliuk, który otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu „Koka”.

Aliaksandr Tsymbaliuk - Nagroda PSC Film Dokumentalny KOKA

Za najlepsze zdjęcia do odcinka serialu nagrodzony został Maciej Sobieraj za pracę przy szóstym odcinku „Rojst Milenium”.

Najlepsze Zdjęcia do Odcinka Serialu Maciej Sobieraj "Rojst MIlenium" Fot. Karol Samborski

W mowie otwierającej Piotr Śliskowski, prezes PSC podziękował gospodarzom – Akademi Sztuk Pięknych – za kolejny rok współpracy. Podkreślił znaczenie siły i możliwości, jaką niesie ze sobą zjednoczone środowisko filmowe. „Ramie w ramie pracujemy na planach filmowych, ale Wy robicie coś więcej – wspieracie nasze stowarzyszenie. To dla nas cenne” ~ dodał Piotr Śliskowski, dziękując partnerom.

Podczas uroczystości została wręczona Nagroda Specjalna PSC. Dedykowana jest twórcom filmowym, którzy w szczególny sposób zasłużyli się sztuce filmowej. W tym roku członkiniei członkowie Stowarzyszenia „za wybitną kreację niepowtarzalnych, zmysłowych światów, które to my operatorzy mamy przyjemność interpretować” uhonorowali scenografa Wojciecha Żogałę. Laureat jest twórcą scenografii m. in. do filmów „EDI” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, „Człowieka z magicznym pudełkiem” w reżyserii Bodo Koxa, czy „Bo we mnie jest seks” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz.

Nagroda PSC za Całokształt Twórczości przyznawana jest autorom zdjęć jako wyraz najwyższego twórczego uznania. To także podziękowanie za niezwykły talent, wrażliwość i twórczy wkład, który na zawsze pozostanie częścią sztuki operatorskiej. Tegoroczną nagrodę „za szczególne zaufanie własnej intuicji operatorskiej w kreowaniu niezapomnianych obrazów filmowych” uhonorowano dorobek twórczy Arkadiusza Tomiaka. Autora zdjęć m. in. do filmów „Daleko od okna”, „Statyści”, „Masz na imię Justine”, „Dziewczyna z szafy”, Karbala”, „Obława” i czekająca na premierę „Pani od Polskiego”.

Fragment Laudacji:

„Dziś pragniemy uhonorować nie tylko dorobek Arkadiusza Tomiaka, ale także właśnie tę pasję, która przez lata inspirowała reżyserów, aktorów, krytyków i – co najważniejsze – widzów.

Arku, dziękujemy za każdy kadr, za każdą opowieść napisaną przez Ciebie światłem, za to, że uczyniłeś polskie kino piękniejszym, a ludzi, z którymi pracowałeś i których obdarzyłeś przyjaźnią – lepszymi.”

Nagrodę odebrała Agnieszka Tomiak żona Arka, wraz z córką.

Arkadiusz Tomiak dołączył do prestiżowego grona laureatów tej nagrody, wśród których znajdują się tacy wirtuozi sztuki operatorskiej jak Jerzy Wójcik, Witold Sobociński, Wiesław Zdort, Bogdan Dziworski, Krzysztof Ptak, Sławomir Idziak, Andrzej J. Jaroszewicz, Ryszard Lenczewski, Jacek Petrycki, Andrzej Ramlau, Jerzy Zieliński i Tomasz Tarasin.

XIII Galę Rozdania Nagród PSC dla Najlepszych Polskich Autorów Zdjęć Filmowych poprowadziły Anna Rzepka i Zuzanna Kernbach, na co dzień autorki zdjęć i członkinie PSC.

Uroczysta gala Rozdania Nagród PSC odbyła się w auli Akademii Sztuk Pięknych Warszawie.

Patronat Honorowy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dofinansowanie ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Pieczę nad poprawnym przebiegiem konkursu i głosowania sprawuje kancelaria adwokacka 2K Konsorcjum Kancelarii Adwokackich Piotrowska-Mańko | Effort-Szczepaniak.

Sponsorami wydarzenia są: Heliograf, Panavision, Fastmedia, Non stop film service oraz ATM System, który dba o oprawę oświetleniową naszej uroczystości.

Partnerami technologicznymi: CANON, ARRI, JBD

Partner postprodukcyjny: Black Photon

Fundatorzy nagród dodatkowych: SONY , MX 35, Crew United i Fastmedia

Patronatem medialnym XIII Gali Rozdania Nagród PSC jest Energa Camerimage, Magazyn Filmowy SFP , Ekrany, FILMPRO, Film&TvKamera, Filmowe Centrum Festiwalowe

Uroczystość wspierają: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm online i Legalna Kultura

Fot. Karol Samborski

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2025

W sobotę, 29 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Twórcy obrazu filmowego zostali nagrodzeni w trzech