Skip to content

Nie żyje Jerzy Wójcik

Udostępnij

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Wójcika PSC – wybitnego autora zdjęć, reżysera, autora scenariuszy filmowych, pierwszego przewodniczącego, a następnie Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Zmarł 3 kwietnia w wieku 88 lat.

Jerzy Wójcik był współtwórcą najważniejszych filmów polskiego kina w latach 50. i 60. Zrealizował zdjęcia do “Eroiki” Andrzeja Munka, “Popiołu i diamentu” Anrzeja Wajdy, “Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, “Matki Joannę od Aniołów” i “Faraona” Jerzego Kawalerowicza czy “Potopu” Jerzego Hoffmana. W latach 90. wyreżyserował dwa filmy fabularne: “Skargę” i “Wrota Europy.

Od lat 80. wykładał na Wydziale Operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Wychował wiele pokoleń autorów zdjęć filmowych. W 2006 roku napisał książkę pt. “Labirynt światła”.

Był laureatem pierwszej Nagrody PSC za Całokształt Twórczości w 2013 roku. Otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę “Golden Camera 300” na Festiwalu im. braci Manaki w Bitoli w Macedonii, “Orła” za osiągnięcia życia, Platynowych Lwów na Festiwalu w Gdyni, Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia arystyczne. W 2018 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa PWSFTviT.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Arek Tomiak – Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego przyjaciela, wybitnego autora zdjęć Arka Tomiaka, która wydarzyła się w drodze do Koszalina na jego ukochany

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.