Skip to content

Nominacja dla Bartłomieja Kaczmarka

Udostępnij

Nominacja do Nagrody PSC 2021 w kategorii „Pełnometrażowy Film Fabularny” za zdjęcia do filmu „25 lat Niewinności. Sprawa Tomka Komendy”
Bartłomiej Kaczmarek
Urodzony we Wrześni operator w 2005 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Bartłomiej Kaczmarek ma na koncie zdjęcia do filmów fabularnych (m.in.: „Co słonko widziało” – 2006 film i serial; „Serce do walki” – 2011; „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – 2020) i seriali („Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście” – 2003-2005; „Faceci do wzięcia” – 2006-2008; „Rojst” – 2018; „Odwróceni. ojcowie i córki” – 2019).

Przy filmach „Mój Nikifor” (2004) i „Skazany na bluesa” (2005) oraz serialu „Królowie przedmieścia” (2006-07) pracował jako operator kamery. Jest też autorem scenariusza i reżyserem filmu krótkometrażowego „Całe mnóstwo miłości” (2014).

Często współpracuje z reżyserem (i operatorem) Janem Holoubkiem, który gloryfikował talent operatora:

„Do pracy nad „Rojstem” zatrudniłem mojego kolegę, operatora Bartka Kaczmarka, któremu na początku powiedziałem, że uważam go za wielki talent i chcę, żeby mnie zaskoczył, ale nie będę mu dyktował, jak ma świecić. Angażuję kogoś do współpracy nie po to, żeby coś mu narzucać, tylko po to, żeby coś od niego dostać – coś, czego sam nie byłbym w stanie wymyślić”.

W radiu Tok FM Holoubek wspominał z kolei współpracę przy filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”:

„Obaj mamy doświadczenia pracy jako operatorzy, stąd jest nam łatwiej pewne rzeczy ustalać i również produkcyjnie komponować. (…) Mamy taki system, że ja przychodzę na plan z rozrysowanymi ujęciami, mam jakiś pomysł na inscenizację, ustawienia kamery, a Bartkowi zostawiam pełne pole do popisu, jeśli chodzi o oświetlenie. Uważam, że to jest wspaniałe, w jaki sposób świeci, a potem idziemy dość szybko i nie mamy już większych dyskusji na planie”.

W 2021 r. Bartłomiej Kaczmarek realizuje także zdjęcia do serialu fabularnego „25 lat niewinności” w reżyserii Holoubka.

W czasie studiów w Szkole Filmowej w Łodzi i tuż po jej ukończeniu często angażował się w prace przy etiudach studenckich.  Z tego okresu pochodzą realizacje zdjęć do etiud: „Nagle na zawsze” – 2008; „W środku podróży” – 2006, „Mexico” – 2003, „Felix” –2003; „Szpikulec” – 2002 itp. Przy niektórych etiudach, jak „Exterminator” (2003), „Zero” (2002), „20 mil dalej” (2001) był reżyserem, a w innych nawet aktorem („Łódź płynie dalej” – 2004). Wykonywał też fotosy (etiuda „Ślub” – 2004).

W 2007 r. na Ogólnopolskim Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu „Co słonko widziało”.

W 2020 r. na Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie Nagrodą za zdjęcia doceniono „25 lat niewinności. Sprawę Tomka Komendy”.

Bartłomiej Kaczmarek otrzymał również za ten film Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Filmów Polskich Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” w 2020 r.

Ma na koncie również doświadczenia muzyczne jako wykonawca muzyki improwizowanej.

Źródła:

http://www.encyklopediateatru.pl/artykuly/262711/jan-holoubek-w-rojscie-chcialem-uchwycic-lek-i-mrok-lat-80

https://audycje.tokfm.pl/podcast/95522,Jan-Holoubek-i-Bartlomiej-Kaczmarek-o-filmie-25-lat-niewinnosci-Sprawa-Tomka-Komendy?fbclid=IwAR319_5QXxEciJU2Or45qAAzoVs6aNbCDmtBnYrjpxsEm3g-tpL8rkusNaY

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w