Skip to content

Udostępnij

OŚWIADCZENIE STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH PSC W ZWIĄZKU Z OSKARŻENIAMI WOBEC NAUCZYCIELI AKADEMICKICH O UŻYCIU PRZEMOCY PSYCHICZNEJ I FIZYCZNEJ W ŁÓDZKIEJ SZKOLE PWSFTviT I INNYCH SZKOŁACH ARTYSTYCZNYCH.

Jako stowarzyszenie PSC chcemy wyrazić swoje zdanie na temat sytuacji, jakie opisała Anna Paliga i jakie opisują w mediach społecznościowych studenci szkół artystycznych na temat sposobów nauczania na różnych wydziałach.

Chcemy podziękować Annie Palidze, która miała odwagę powiedzieć głośno o patologii nauczania w PWSFTviT. To dzięki postawie Ani rozpoczęła się dyskusja, która ma szansę wprowadzić zmiany.

Jako zarząd PSC w ostatnim roku dwukrotnie reagowaliśmy w sprawach dyscyplinarnych, dotyczących członków naszego stowarzyszenia PSC. Zdarzenia, które były do nas zgłaszane, naruszały czyjąś godność osobistą.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się przemocowym sposobom kształcenia przyszłych twórców. Nie zgadzamy się na lekceważący, wulgarny i seksistowski język nauczycieli akademickich. Nie zgadzamy się na psychiczne znęcanie się nad studentami pod przykrywką wykuwania w nich odporności psychicznej, która rzekomo miałaby się im przydać w przyszłości.

Uważamy, że pracę należy zacząć od samych podstaw – od nas samych. Jeżeli na planach filmowych, jako twórcy dajemy sobie albo innym przyzwolenie na obrażanie kogoś i wywieranie presji w imię lepszego efektu, to finałem zawsze będzie czyjaś krzywda.

Wierzymy, że to jest moment, kiedy wszyscy możemy spojrzeć w lustro i zastanowić się, co warto zmienić w sobie i wokół siebie, żeby przemocowe sytuacje na planie nie były usprawiedliwieniem dla nauczycieli akademickich do niewłaściwego sposobu kształcenia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zawody twórcze rządzą się swoimi prawami.
Niech jednak te prawa nie wykraczają poza reguły cywilizowanego społeczeństwa.

Solidaryzujemy się ze wszystkimi ofiarami przemocy w szkołach artystycznych, na planach filmowych i jako PSC zgłaszamy gotowość do zdecydowanego reagowania w tej materii.

Zarząd PSC

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Arek Tomiak – Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego przyjaciela, wybitnego autora zdjęć Arka Tomiaka, która wydarzyła się w drodze do Koszalina na jego ukochany

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.