Skip to content

Pożegnanie Mieczysław Lewandowski

Udostępnij

31 marca bieżącego roku odszedł od nas wybitny operator filmowy, reżyser oraz profesor i wieloletni wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi – nasz przyjaciel Mieczysław Lewandowski.

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1959) i Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (1964), z którą po ukończeniu studiów związał się jako wykładowca. W 1980 rok otrzymał tytuł profesora, w latach 1982-1984 Prorektor Uczelni ds. Międzynarodowych, w latach 1993-1999 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Operatorskiego PWSFTviT oraz kierownika Pracowni Technologii Obrazu Filmowego. Jako prorektor zainicjował powstanie samodzielnego kierunku montażu filmowego, który miał status „międzywydziałowego”. Pracował nad programem nauczania oraz angażowaniem współpracowników.
W latach (1999-2012) był szefem Katedry Montażu Filmowego. Utworzenie specjalizacji montażu filmowego miało nie tylko wpływ na podniesienie statusu montażysty, który w okresie PRL był stosunkowo niski, ale także stało się kluczowym faktem dla powołania Polskiego Stowarzyszenia Montażystów w 2004 roku, od którego dziesięć lat później otrzymał tytuł honorowego członka.
„Prof. Lewandowski jest najwybitniejszym montażystą spośród nie – montażystów. Jego zasługi dla polskiego montażu filmowego są nieocenione.” ~ napisano na stronie PSM.

Był autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów m. in. „Dziecko Dżelady”, „Monidła”, „Seksolatki”, „Niedziela Barabasza”.

Tłumacz i autor opracowania dwóch podręczników z zakresu sztuki operatorskiej wydanych przez Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi: “Światło i cień w filmie” (1995) i “Leksykon oświetlenia” (1997) ~ napisano w pożegnaniu profesora opublikowanym na stronie PWSFTviT.

Postawił po sobie wspaniały dorobek i wykształcił pokolenia twórców, dla których był przewodnikiem w filmowym świecie.

„Zmarł Mieczysław Lewandowski operator, reżyser filmowy.  
Wieloletni profesor PWSFTviT.
Był nauczycielem wprowadzającym mnie w tajniki wykładania sztuki operatorskiej.
Dziękuję Mieczysławie”

~Ryszard Lenczewski

„Profesora Lewandowskiego wspominam jako pedagoga, który potrafił w niepretensjonalny sposób mówić o sztuce operatorskiej. Jednak szczególny wpływ na mnie miał nie w okresie studiów, a 23 lata po ich zakończeniu, stosując sprytny fortel, który zaowocował moim związaniem się ze Szkołą Filmową i podjęciem się pracy dydaktycznej.”

~prof. dr hab. Piotr Wojtowicz

W imieniu Stowarzyszenia Rodzinie i bliskim przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia.

Fot. Ryszard Lenczewski

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w