Skip to content

PSC na Camerimage 2015

21 listopada 2015 roku zakończył się 23. Festiwal Camerimage. Jak co roku PSC aktywnie uczestniczyło w festiwalowych wydarzeniach.

Udostępnij

21 listopada 2015 roku zakończył się 23. Festiwal Camerimage. Jak co roku PSC aktywnie uczestniczyło w festiwalowych wydarzeniach.

Na wstępie serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom. Złota Żaba w Konkursie Głównym powędrowała do Eda Lachmana ASC za zdjęcia do filmu „Carol“ w reżyserii Todda Haynesa. We wcześniejszych latach za filmy zrealizowane z tym reżyserem Lachman otrzymał Srebrną („Daleko od nieba“) oraz Brązową Żabę („I’m Not There. Gdzie indziej jestem“).

W Konkursie Filmów Polskich zwyciężyło „Letnie przesilenie“ ze zdjęciami Jerzego Zielińskiego ASC, PSC. To kolejne wyróżnienie za ten film dla Jerzego – we wrześniu otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.

W Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych Wojciech Staroń PSC otrzymał specjalne wyróżnienie za film „Bracia“, którego jest również reżyserem. Nagroda główna powędrowała do Larsa Skree DFF za zdjęcia do „Sceny ciszy“ w reżyserii Joshuy Oppenheimera. Bardzo cieszą nagrody dla Polaków w Konkursie Etiud Studenckich – Bartosz Bieniek otrzymał Złotą Kijankę za „Amerykę“, a Damian Kocur Brązową Kijankę za „To, czego chcę“. Pełna lista laureatów znajduje się tutaj. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Istotnym wydarzeniem, które PSC organizowało we współpracy z Magazynem „FilmPRO“ i Camerimage był panel dyskusyjny poświęcony jakości projekcji w polskich kinach. W porozumieniu z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, właścicielami kin, producentami projektorów kinowych oraz firmami postprodukcyjnymi PSC przygotowuje projekt rekomendowania sal kinowych pod względem jakości projekcji. W spotkaniu prowadzonym przez Irenę Grucę-Rozbicką (FilmPRO) wzięli udział: Arek Tomiak (przewodniczący PSC), Kamil Rutkowski (DI Factory), Marcin Kryjom (D35), Krzysztof Bojakowski (Kinekspert) i Joanna Skopczyńska (Barco). Na sali było obecnych wielu członków PSC, a wśród nich m.in. Sławomir Idziak, Arthur Reinhart, Bogdan Dziworski, Wojciech Staroń, Karina Kleszczewska, Piotr Wojtowicz, Jerzy Zieliński, Tomasz Naumiuk i Michał Bukojemski. Celem spotkania było ustalenie, jakie są główne przyczyny złej jakości projekcji w polskich kinach, w jaki sposób można je wyeliminować, a następnie utrzymywać wysokie standardy projekcji. Szczegółowa relacja z tego wydarzenia pojawi się na stronie PSC już wkrótce. Obecnie przygotowujemy się również do spotkania z właścicielami kin podczas 40. Forum Wokół Kina, które odbędzie się w dniach 8-10 grudnia 2015 roku w Gdyni. Wszystkich zainteresowanych projektem bardzo prosimy o kontakt.

W środę 18 listopada 2015 roku dzięki uprzejmości firmy Panavision PSC wspólnie z ASC (American Society of Cinematographers) i BSC (British Society of Cinematographers) miało zaszczyt pełnić rolę gospodarza w trakcie wspaniałej kolacji w restauracji Villa Secesja, na której gościło wielu wybitnych operatorów z Polski i z zagranicy, a także innych uczestników festiwalu.

W trakcie Camerimage PSC miało własne stoisko w centrum festiwalowym (współdzielone z FilmPRO i BvK – Niemieckim Stowarzyszeniem Autorów Zdjęć Filmowych). Wspólnie z BvK planujemy w przyszłym roku organizację seminarium skierowanego do autorów zdjęć filmowych, a także studentów sztuki operatorskiej, poświęcone warunkom pracy, a także zapisom w umowach na linii producent-operator. Zakończony festiwal uznajemy zatem za bardzo owocny i już przygotowujemy się do następnego!

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Arek Tomiak – Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego przyjaciela, wybitnego autora zdjęć Arka Tomiaka, która wydarzyła się w drodze do Koszalina na jego ukochany

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.