Skip to content

PSC na Camerimage

Udostępnij

Już dzisiaj w Bydgoszczy zaczyna się 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Jak co roku na miłośników kina i sztuki operatorskiej czeka wiele wspaniałych wydarzeń i atrakcji. Szczególnie polecamy te współorganizowane przez PSC lub związane z naszymi członkami:

WITOLD SOBOCIŃSKI Z NAGRODĄ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI

Na dzisiejszej gali otwarcia Witold Sobociński PSC, legendarny autor zdjęć i współzałożyciel Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, otrzyma Nagrodę za Całokształt Twórczości.

Witold Sobociński współtworzył wiele wybitnych dzieł polskiej i światowej kinematografii. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Andrzejem Żuławskim, Wojciechem Jerzym Hasem, Jerzym Skolimowskim czy Krzysztofem Zanussim.

Jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody PSC za Całokształt Twórczości w 2014 roku za za imponujące osiągnięcia w dziedzinie sztuki operatorskiej, stworzenie niezapomnianych obrazów filmowych pełnych energii, symboliki i piękna oraz za młodzieńczego ducha i wychowanie wielu pokoleń twórców obrazu filmowego.

W ramach retrospektywy mistrza odbędą się projekcje filmów: Piraci, Sanatorium pod Klepsydrą, Frantic, Ręce do góry i Wrota Europy.

PROJEKCJA WRÓT EUROPY I SPOTKANIE Z WITOLDEM SOBOCIŃSKIM I ARKIEM TOMIAKIEM

Wrota Europy to artystyczne spotkanie mistrzów polskiej sztuki operatorskiej, wybitnych autorów zdjęć filmowych, mentorów wielu polskich twórców filmowych – Jerzego Wójcika PSC i Witolda Sobocińskiego PSC. Na planie tej produkcji pracowali także dwaj cenieni autorzy zdjęć – Piotr Sobociński i Arkadiusz Tomiak PSC.

Film stanowi ważny punkt w historii polskiej sztuki operatorskiej, symboliczne spotkanie trzech pokoleń autorów zdjęć filmowych. Spotkanie z twórcami będzie pretekstem do wspomnień o tej produkcji, a także rozmowy na temat artystycznego dorobku obydwu wielkich mistrzów, którzy odcisnęli niezwykłe piętno na historii polskiej sztuki operatorskiej.

Projekcja:
Środa, 14 listopada, g. 14.30
Multikino sala nr 6
Spotkanie po projekcji

PANEL DYSKUSYJNYL YOU ARE NOT ALONE – NARZĘDZIA WSPARCIA ZAWODOWEGO I PRAWNEGO DLA AUTORÓW ZDJĘĆ

Autor lub autorka zdjęć filmowych, którzy chcą mieć możliwie dużą kontrolę nad swoimi sprawami zawodowymi, mają do wyboru szereg możliwości. W zależności od etapu kariery oraz charakterystyki projektu mogą:

  • być dobrze poinformowani i polegać na sobie,
  • zwrócić się po pomoc do lokalnego stowarzyszenia autorów zdjęć,
  • zaangażować agenta,
  • zaangażować prawnika.

Celem panelu zorganizowanego przez BVK, PSC i Camerimage jest omówienie dostępnych narzędzi wsparcia prawnego i analiza problemów, jakie z ich pomocą można rozwiązywać, aby uniknąć problematycznych sytuacji lub sporów prawnych. Przedmiotem dyskusji będą także różne modele współpracy z agentami i kancelariami prawnymi na rynku międzynarodowym. Wśród gości panelu będą aktywni zawodowo autorzy zdjęć filmowych, przedstawiciele stowarzyszeń autorów zdjęć z różnych krajów, agenci i prawnicy.

Piątek, 16 listopada, g. 14.30
Sala seminaryjna, Opera nova

RODZINA SOBOCIŃSKICH: FILMOWA LEGENDA I ICH OPERATORSKI DOROBEK – SPOTKANIE PANAVISION

Spotkanie z Witoldem Sobocińskim PSC i Piotrem Sobocińskim jrem PSC poświęcone ich operatorskiej twórczości.

Wtorek, 13 listopada, g. 11.00
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

CZŁONKOWIE PSC NA CAMERIMAGE

Wit Dąbal – juror Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych
Kacper Fertacz – Drekoty Troskliwy (Konkurs Wideoklipów)
Janusz Gauer – juror Konkurs Pilotów Seriali
Łukasz Gutt – Kamerdyner (Konkurs Filmów Polskich)
Jan Holoubek – Rojst (Konkurs Pilotów Seriali)
Bartłomiej Kaczmarek – Rojst (Konkurs Pilotów Seriali)
Jakub Kijowski – Fuga (Konkurs Filmów Polskich)
Radosław Ładczuk – Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka (Pokazy Specjalne Filmów Dokumentalnych)
Tomasz Naumiuk – 53 wojny (Konkurs Filmów Polskich i Konkurs Debiutów Reżyserskich), Nina (Konkurs Filmów Polskich)
Piotr Niemyjski – Eter (Konkurs Filmów Polskich)
Krzysztof Pakulski – Przypadek (Wolność bez granic)
Jacek Petrycki – Amator (Wolność bez granic)
Witold Płóciennik – Jak pies z kotem (Konkurs Filmów Polskich)
Piotr Sobociński jr – Najlepszy (Konkurs Filmów Polskich)
Arkadiusz Tomiak – juror Konkursu Spotów Reklamowych, Artur Grottger: Kucie kos, Horace Vernet: Bitwa pod Somosierrą, Jacek Malczewski: Wigilia na Syberii, Maksymilian Gierymski: Patrol powstańczy, Stanisław Kaczor-Batowski: Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc, Stanisław Masłowski: Wiosna roku 1905, Wojciech Kossak: Olszynka Grochowska (Wolność bez granic – historia w ożywionych obrazach)
Wojciech Todorow – Powrót (Konkurs Filmów Polskich)
Andrzej Wojciechowski – Koncert na dwoje (Pokazy Specjalne Filmów Dokumentalnych), Wieś pływających krów (Pokazy Specjalne Filmów Dokumentalnych)
Łukasz Żal – Zimna wojna (Konkurs Główny)

 

 

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w