Jako Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC, współpracujące od samego początku z EnergaCAMERIMAGE.
Od zawsze czujemy odpowiedzialność za promowanie równości w naszej branży i stoimy w awangardzie tych zmian. Jako pierwsi w kraju, dzięki możliwościom, które daje nam język polski, zmieniliśmy nazwę naszego stowarzyszenia, aby zaznaczyć w niej silną obecność i uznanie dla kobiet – autorek zdjęć filmowych. Na przestrzeni lat podjęliśmy też działania mające na celu uwidocznienie polskich autorek zdjęć filmowych w reprezentacji organów naszego stowarzyszenia, promocji naszego zawodu m. in. poprzez: artykuły w magazynach branżowych, udział w składach jury konkursów, tworzonych przez autorki zdjęć warsztatach branżowych, przez stałe wsparcie dla polskiego kolektywu operatorek FDOP, dając im przestrzeń do aktywnego działania w ich tworzenie jak i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez nasze stowarzyszenie.
Czujemy się zobowiązani rozwijać i dbać o misję, wartości artystyczne oraz platformę do wymiany doświadczeń, którą stworzył Marek Żydowicz i zespół EnergaCAMERIMAGE dla rozwoju naszej profesji.
Z radością przyjęliśmy wiadomość, gdy Camerimage ogłosił „ Rok Odważnych Kobiet” i docenić wyzwanie, którego podjęli się organizatorzy festiwalu.
To dzięki temu wyzwaniu kobiety z Women in Cinematography zamanifestowały swoją siłę, którą należy traktować jako przejaw szansy dla rozwoju festiwalu. Mamy nadzieję, że zmiana, jaka z tej dyskusji powstanie rozwieje, wszelkie wątpliwości i problemy z zaakceptowaniem równouprawnienia wszystkich obywateli świata oraz pozwoli nam dostrzec, że czasem mamy tzn. podwójny system przekonań sprzeczny ze sobą, co utrudnia obiektywne widzenie sytuacji.
Dostrzegamy już wykonaną pracę przez festiwal na rzecz parytetów w składach jury, seminariach oraz innych wydarzeniach towarzyszących, a także opublikowanie polityki różnorodności i integracji opracowanej przez Women in Cinematography. Uważamy, że działania te stanowią ważny krok ku bardziej otwartej i różnorodnej społeczności filmowej.
Jest to jednak początek na drodze do ważnej przemiany festiwalu mającej na celu wprowadzenie różnorodności oraz transparentności konkursów, tak aby każda z grup czuła się bezpiecznie i była traktowana z należytym szacunkiem.
Jednocześnie, jako Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych, stoimy na stanowisku, że nagrody festiwalowe muszą odzwierciedlać przede wszystkim wkład artystyczny i twórczy w dane dzieło. Wierzymy, że jedynym kryterium oceny pracy autorek i autorów zdjęć powinna być wartość artystyczna, a nie płeć, pochodzenie, orientacja seksualna, czy poglądy polityczne. Takie podejście jest, naszym zdaniem, najlepszą drogą do uczciwego uznania talentu oraz pracy artystek i artystów.
Rozumiemy jednak, że potrzeba inkluzywności jest konieczna i że festiwale, choć skupiają się na gotowych dziełach, mogą mieć pośredni wpływ na zwiększenie równości w branży.
Naszym zdaniem, prawdziwymi adresatami zmian mających realny wpływ na parytety w branży filmowej są przede wszystkim osoby i firmy zatrudniające twórców oraz wykonawców do projektów. To od nich zależy, jakie szanse będą mieć różnorodne grupy społeczne w dostępie do profesjonalnych możliwości.
Mimo to, festiwale mogą wspierać zmiany pośrednio, np. przez kształtowanie regulaminów przyjmowania filmów do konkursu i wprowadzenie wymogów dotyczących różnorodności zespołów produkcyjnych. Dobrym przykładem takich działań jest regulamin Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej Oscary, która wprowadziła Standard B dotyczący parytetów w ekipie filmowej.
Jednocześnie możemy zgodzić się, że festiwal EnergaCAMERIMAGE jest nie tylko wydarzeniem filmowym – jest także istotną przestrzenią dla naszego zawodu, gdzie odbywa się twórcza wymiana myśli, wartości, doświadczeń i aspiracji. Nie możemy zaprzepaścić tej wartości, gdyż stanowi ona podstawę dla rozwoju naszego środowiska.
Z przykrością obserwujemy dialog jaki odbywa się od kilku dni za pośrednictwem portali społecznościowych, który nie sprzyja konstruktywnemu rozwiązaniu tej sytuacji, a jedynie ją pogłębia.
Zachęcamy do kontynuacji dialogu podczas zbliżającego się festiwalu, opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co pozwoli nam wspólnie promować wartości, które jak mamy nadzieję, Wszystkim są nam bliskie – równość, różnorodność oraz dążenie do artystycznej doskonałości. Wierzymy, że to my – jako środowisko operatorek i operatorów – kształtujemy i zmieniamy ten świat, wpływając na przyszłość naszej profesji oraz na to, jak będzie wyglądał przemysł filmowy w kolejnych dekadach.
Z wyrazami szacunku,
Zarząd Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC