Skip to content

Warsztaty Jerzego Zielińskiego

W październiku zeszłego roku Jerzy Zieliński ASC, PSC poprowadził warsztaty poświęcone sztuce operatorskiej podczas jedenastej edycji Asian Film Academy w Busanie w Korei Południowej. Była to kolejna współpraca polskich twórców z AFA – wcześniej gościli tam m.in. Krzysztof Zanussi i Ryszard Lenczewski PSC.

Kilka dni temu na stronie American Cinematographer pojawił się artykuł Davida Heuringa poświęcony tej inicjatywie. W tekście możemy przeczytać m.in. o tym, że Zieliński był jednym z trzech opiekunów podczas zajęć. Wśród wykładowców znaleźli się także chiński reżyser Xiaoshuai Wang („Rower z Pekinu”) i pochodzący z Singapuru reżyser Anthony Chen („Ilo Ilo”).

AFA_1003_040

Jerzy Zieliński został zaproszony do Busan przy okazji premiery jego reżyserskiego debiutu pt. „Król życia” (zdj. Jan Holoubek PSC). Spędził tam blisko dwa tygodnie, podczas których na podstawie dwóch wybranych studenckich scenariuszy przeszedł ze studentami przez cały proces produkcji filmowej: „Warsztaty były niezwykle intensywne. Myślę, że dla studentów było to wspaniałe przeżycie, ponieważ pochodzili z wielu krajów i musieli uczyć się wzajemnej komunikacji. Nie mówię tu o języku – używaliśmy oczywiście angielskiego – ale o tym, jak komunikować się i współpracować w kreatywny sposób z ludźmi z różnych krajów i kultur”.

Cały artykuł Davida Heuringa można przeczytać tutaj:
http://www.theasc.com/site/blog/parallax-view/zielinski-mentorship-program-asian-film-academy/

Filmy studentów, które powstały pod opieką Jerzego Zielińskiego, są dostępne pod tym linkiem:
http://afa.biff.kr/Template/Builder/00000001/page.asp?page_num=5974

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.