Nie żyje Jerzy Wójcik

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Wójcika PSC – wybitnego autora zdjęć, reżysera, autora scenariuszy filmowych, pierwszego przewodniczącego, a następnie Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Zmarł 3 kwietnia w wieku 88 lat.

Jerzy Wójcik był współtwórcą najważniejszych filmów polskiego kina w latach 50. i 60. Zrealizował zdjęcia do „Eroiki” Andrzeja Munka, „Popiołu i diamentu” Anrzeja Wajdy, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Matki Joannę od Aniołów” i „Faraona” Jerzego Kawalerowicza czy „Potopu” Jerzego Hoffmana. W latach 90. wyreżyserował dwa filmy fabularne: „Skargę” i „Wrota Europy.

Od lat 80. wykładał na Wydziale Operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Wychował wiele pokoleń autorów zdjęć filmowych. W 2006 roku napisał książkę pt. „Labirynt światła”.

Był laureatem pierwszej Nagrody PSC za Całokształt Twórczości w 2013 roku. Otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę „Golden Camera 300” na Festiwalu im. braci Manaki w Bitoli w Macedonii, „Orła” za osiągnięcia życia, Platynowych Lwów na Festiwalu w Gdyni, Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia arystyczne. W 2018 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa PWSFTviT.

Nie żyje Jerzy Wójcik

Brak informacji biograficznych o członku.

Strony www

Brak stron www

W Akademii

Brak artykułów w Akademii