Skip to content

Andrzej Ramlau – Rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej

Udostępnij

Gratulacje dla naszego Członka – Andrzeja Ramlaua!
 
Z wielką radością i dumą informujemy, że dr hab. Andrzej Ramlau, wybitny operator filmowy, ceniony pedagog i szanowany członek naszej społeczności, został mianowany Rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jego dorobek obejmuje autorstwo zdjęć do ponad sześćdziesięciu filmów oraz liczne prestiżowe wyróżnienia, w tym odznaczenie naszego Stowarzyszenia za całokształt twórczości.
 
Dorobek artystyczny pana Ramlaua i jego wkład w rozwój sztuki filmowej w naszym kraju są nieocenione. Jako laureat medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, twórca zdjęć do tak znaczących filmów jak „Poranek kojota”, „Tato” i „Nie ma mocnych”, inspiruje swoją pasją i wiedzą kolejne pokolenia twórców. Jesteśmy niezmiernie dumni, że jeden z naszych najbardziej szanowanych członków obejmuje tak prestiżowe stanowisko. 
 
Panie Andrzeju, Pańska imponująca kariera i wkład w edukację przyszłych pokoleń filmowców są dla nas wszystkich ogromną inspiracją. Serdecznie gratulujemy tej nowej roli i z niecierpliwością oczekujemy na wszystkie wspaniałe inicjatywy, które z pewnością z nią nadejdą!

 

~ Andrzej jest kimś więcej niż operatorem, szuka najlepszych rozwiązań, mając na względzie nie tylko zdjęcia, ale całość filmu – powiedział Sylwester Chęciński.

Na zadane pytanie: Jaki moment, jaki okres w swojej twórczości uważa Pan za szczególnie ważny? Andrzej Ramlau odpowiada:

Najważniejszy był moment, gdy dałem się namówić Bogdanowi Dziworskiemu na kontakt ze studentami – i zdecydowałem się na pracę w szkole w Katowicach, a potem w Warszawie. Z zajęć
ze studentami mam chyba największą frajdę w życiu. Jest to oczywiście sprzężone z 50-latami moich doświadczeń na planach filmowych, ale rzeczywiście daje mi ogromną satysfakcję, może nawet największą w całym moim dorobku… Zwłaszcza że studenci, z którymi miałem przyjemność pracować, odnoszą niewątpliwe sukcesy. Cała wielka grupa operatorów po szkole Katowickiej to w tej chwili czołówka polskich operatorów. Wzruszyło mnie, gdy się dowiedziałem, że to właśnie Ci młodzi ludzie byli inicjatorami przyznania mi nagrody. Wynika z tego, że nasza pięcioletnia współpraca nie była dla nich tylko koszmarem i ciężkim okresem, ale też pewną przyjemnością. Zresztą, większość z nich jest ze mną w bardzo przyjacielskich stosunkach.

5o lat Frajdy - wywiad z Andrzejem Ramlau Autor: Jarosław Samborski ©Magazyn FILMPRO Wydanie Specjalne Gala PSC 2022
5o lat Frajdy - wywiad z Andrzejem Ramlau Autor: Jarosław Samborski ©Magazyn FILMPRO Wydanie Specjalne Gala PSC 2022

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Arek Tomiak – Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego przyjaciela, wybitnego autora zdjęć Arka Tomiaka, która wydarzyła się w drodze do Koszalina na jego ukochany

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.