Andrzej Ramlau w liście do członków PSC z dnia 10 maja 2014 roku zwrócił uwagę na to, że przy okazji premiery filmu “Powstanie Warszawskie” niewiele mówi się na temat roli, jaką odegrali operatorzy, którzy w trakcie wydarzeń z 1944 roku narażali własne życie po to, aby dać przyszłym pokoleniom świadectwo tego, co wydarzyło się w Warszawie.
Kwestia ta spotkała się z bardzo szerokim odzewem ze strony członków PSC, którzy zwrócili uwagę także na to, że na wielu stronach poświęconych filmowi “Powstanie Warszawskie” brakuje informacji o twórcach materiałów archiwalnych, które stanowią podstawę tego dzieła. Pomijanie nazwisk autorów materiałów zdjęciowych z czasu Powstania Warszawskiego wśród twórców filmu jest wielkim niedopatrzeniem. Informacje te powinny być jak najszerzej rozpowszechniane w hołdzie realizatorom Powstańczych Kronik Filmowych: Andrzejowi Ancucie „Kierowi”, Stefanowi Bagińskiemu „Stefanowi”, Stanisławowi Bali „Gizie”, Romanowi Banachowi „Świerkowi”, Antoniemu Bohdziewiczowi „Wiktorowi”, Jerzemu Gabryelskiemu „Orskiemu”, Wacławowi Feliksowi Kaźmierczakowi „Wackowi”, Sewerynowi Kruszyńskiemu, Kazimierzowi Pyszkowskiemu, Edwardowi Szope, Ryszardowi Szope, Henrykowi Vlassakowi „Wani”, Antoniemu Wawrzyniakowi „Antonio”, Jerzemu Zarzyckiemu „Pikowi” i innym.
Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych zwróciło się w tej sprawie do współtwórców filmu, dziennikarzy i krytyków filmowych oraz do czterech najpopularniejszych portali filmowych w tej sprawie – Filmu Polskiego, Filmwebu, Portalu Filmowego i Stopklatki. Poniżej publikujemy list otwarty Jerzego Zielińskiego – Przewodniczącego PSC – do członków PSC, a także list do współtwórców filmu “Powstanie Warszawskie”.
List otwarty Jerzego Zielińskiego do członków PSC
“Drogie Koleżanki, Szanowni Koledzy,
wiadomość Andrzeja Ramlaua w sprawie przywrócenia pamięci autorom zdjęć z Powstania Warszawskiego, których materiały stanowią podstawę filmu, spotkała się z bardzo szerokim odzewem z Waszej strony. W związku z tym Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych podjęło dwutorowe działania.
Po pierwsze wysłaliśmy ze strony PSC oficjalny list do czterech największych portali filmowych w Polsce – FilmPolski, Filmweb, Stopklatka, Portal Filmowy – z prośbą o uzupełnienie na stronie filmu pt. “Powstanie Warszawskie” informacji o autorach archiwalnych zdjęć wykorzystanych do realizacji filmu. Pierwsze efekty tego działania są już widoczne – na portalu FilmPolski na początku strony o filmie pojawia się informacja o realizatorach Powstańczych Kronik Filmowych. Wszyscy są wymienieni z imienia i nazwiska.
Przygotowaliśmy również dwa dodatkowe listy – do współtwórców filmu, a także do krytyków filmowych. Piszemy w nich, że zależy nam na tym, aby przy okazji obecnej popularności filmu i towarzyszących mu słusznych zachwytach, nie zapominać o ludziach, dzięki którym stworzenie tego dzieła było w ogóle możliwe. Film zyskuje wiele dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii, jednak nigdy by nie powstał, gdyby nasi starsi koledzy – autorzy zdjęć – w momencie próby nie zdecydowali się położyć na szali własnego życia, aby dać świadectwo tego, co wydarzyło się w Warszawie.
Po drugie – planujemy przygotowanie szerokiego artykułu poświęconego wszystkim realizatorom Powstańczych Kronik Filmowych, który ukaże się na łamach naszego partnerskiego magazynu – FilmPRO. Wielu z nich było Waszymi profesorami, wielu z nich znaliście. Wszelkie informacje, wspomnienia czy opinie, które chcielibyście przekazać na ich temat, będą dla nas bardzo pomocne. Prowadzimy również wstępne rozmowy z TVN-em, być może pojawią się tam informacje na temat pracy naszych kolegów.
Pozdrawiam
Jerzy Zieliński ASC, PSC”
List otwarty od członków PSC w sprawie autorów zdjęć z Powstania Warszawskiego do współtwórców filmu