Skip to content

Festiwal Energa CAMERIMAGE rusza już jutro!

Udostępnij

 

W dniach 11-18.11.2023 odbędzie się 31 edycja festiwalu Energa CAMERIMAGE.

 

Nominowani w Konkursie Filmów Polskich:

Figurant (Strawman), reż. Robert Gliński, zdjęcia Adam Bajerski PSC

Opis filmu: Historia esbeka, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę.

Fin del mundo, reż. Piotr Dumała, zdjęcia Piotr Kukla PSC

Opis filmu: Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, a w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach.

Jedna dusz (One soul), reż. Łukasz Karwowski, zdjęcia Adam Bajerski PSC

Opis filmu: W 1990 roku Alojz, początkowo porzucony przez matkę, dorasta, stając się twardym górnikiem z charyzmą. Jego walka z alkoholizmem wprowadza chaos do życia rodziny, ale po nagłej katastrofie w kopalni, gdy ratuje życie dawnego wroga, wszyscy zmierzą się z przełomem, który odmieni ich życie nieodwracalnie, niosąc zarazem iskrę nadziei.

Znachor (Forgotten love), reż. Michał Gazda, zdjęcia Tomasz Augustynek PSC

Opis filmu: Renomowany niegdyś chirurg, który stracił rodzinę i pamięć, dostaje szansę na nowe życie, gdy po latach spotyka swoją córkę.

Raport Pileckiego (The Pilecki Raport), reż. Krzysztof Łukaszewicz, zdjęcia Arkadiusz Tomiak PSC

Opis filmu:Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.

Lęk (Anxiety), reż. Sławomir Fabicki, zdjęcia Bogumił Godfrejów PSC

Opis filmu: Dwie siostry wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich.

Doppelgänger. Sobowtór (Doppelgänger. The double), reż. Jan Holoubek, zdjęcia Bartłomiej Kaczmarek PSC

Opis filmu: Agent służb specjalnych przejmuje tożsamość innego mężczyzny i rozpoczyna budowanie swojej kariery szpiegowskiej.

W skład Jury Konkursu Filmów Polskich wchodzą:

Przewodniczący Jury: AGNÈS GODARD – autor zdjęć

Członkowie Jury: JEAN-MARIE DREUJOU- autor zdjęć; TATIANA SIEGEL – dziennikarka, redaktorka

 

Nominowani w Konkursie Głównym:

BIEDNE ISTOTY (POOR THINGS), reż.Yorgos Lanthimos, zdjęcia Robbie Ryan

Opis filmu: Biedne istoty w reżyserii Giorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter, młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera. Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna. Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

HRABIA (EL CONDE), reż. Pablo Larraín, zdjęcia Edward Lachman

Opis filmu: Augusto Pinochet jest gotowym na śmierć wampirem, ale krążące wokół niego sępy nie pozwolą mu odejść bez jeszcze jednego dziabnięcia. 

GRANICA MROKU (BLACK FLIES), reż. Jean-Stéphane Sauvaire, zdjęcia David Ungaro

Opis filmu: Młody adept szkoły medycznej zatrudnia się jako ratownik medyczny. Jego partnerem zostaje prawdziwy weteran tej branży, uważany za jednego z najlepszych ratowników w mieście.

DOBRZY NIEZNAJOMI (ALL OF US STRANGERS), reż. Andrew Haigh, zdjęcia: Jamie Ramsay

Opis filmu: Po spotkaniu z tajemniczym sąsiadem scenarzysta Adam niespodziewanie trafia do rodzinnego domu, w którym odkrywa, że zmarli rodzice nadal żyją.

MAESTRO, reż. Bradley Cooper, zdjęcia Matthew Libatique

Opis filmu:Ta nietuzinkowa historia nieposkromionej miłości na całe życie opowiada o relacji dyrygenta i kompozytora Leonarda Bernsteina oraz Felicii Montealegre Cohn Bernstein. 

THE NEW BOY, reżyseria i zdjęcia: Warwick Thornton 

Opis filmu: Historia 9-letniego aborygeńskiego chłopca, który w środku nocy przybywa do odległego klasztoru prowadzonego przez zakonnicę renegatkę.

STREFA INTERESÓW (THE ZONE OF INTEREST), reż. Jonathan Glazer, zdjęcia Łukasz Żal PSC

Opis filmu: Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona Hedwiga próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu.

FILIP, reż. Michał Kwieciński, zdjęcia Michał Sobociński PSC

Opis filmu: Filip, dwudziestokilkuletni atrakcyjny mężczyzna, godzi pracę kelnera w luksusowym hotelu z korzystaniem z życia w czasach, które jego radościom nie sprzyjają. Przyjemność nie musi jednak leżeć daleko od zemsty, a każdy kolejny dzień naznaczony jest niepewnością przetrwania.

ŚNIEŻNE BRACTWO (SOCIETY OF THE SNOW), reż. J.A. Bayona, zdjęcia Pedro Luque

Opis filmu: Samolot z urugwajską drużyną rugby niespodziewanie rozbija się w sercu Andów. Tylko 29 z 45 pasażerów udaje się przeżyć wypadek, ale ich ostateczne przetrwanie będzie zależeć od podjęcia ekstremalnych środków, ponieważ są uwięzieni w jednym z najbardziej wrogich i niedostępnych środowisk na planecie.

CZAS KRWAWEGO KSIĘŻYCA (KILLERS OF THE FLOWER MOON), reż. Martin Scorsese, zdjęcia Rodrigo Prieto

Opis filmu: Gdy na terenie zamieszkiwanym przez Osagów odkryta zostaje ropa naftowa, członkowie plemienia zaczynają ginąć lub umierać z nieznanych przyczyn. Sprawa ta przykuwa uwagę FBI i J. Edgara Hoovera.

FERRARI, reż. Michael Mann, zdjęcia Erik Messerschmidt

Opis filmu: Rok 1957. Włoski kierowca i przedsiębiorca Enzo Ferrari zmaga się z problemami finansowymi oraz rodzinnymi, przygotowując jednocześnie do wyścigu Mille Miglia.

NAPOLEON, reż. Ridley Scott, zdjęcia Dariusz Wolski

Opis filmu: Napoleon Bonaparte pnie się po kolejnych szczeblach władzy. Towarzyszy mu przy tym ukochana Józefina.

LEE, reż. Ellen Kuras, zdjęcia Paweł Edelman PSC

Opis filmu: Historia modelki, która w czasie II wojny światowej zostaje korespondentką wojenną dla magazynu “Vogue”.

W skład Jury Konkursu Głównego wchodzą: 

Przewodnicząca Jury: MANDY WALKERautorka zdjęć filmowych

Członkowie Składu Jurorskiego: ANTHONY DOD MANTLE – autor zdjęć filmowych; MILENIA FIEDLER – montażystka; KARL WALTER LINDENLAUB – autor zdjęć filmowych; JAN ROELFS – scenograf; JONATHAN SELA – autor zdjęć filmowych; SALVATORE TOTINO – autor zdjęć filmowych

Jury Konkursu seriali telewizyjnych:

Przewodniczący Jury: ROBERT McLACHLAN – reżyser zdjęć, producent

Członkowie Jury: Autor zdjęć – JARMO KIURU; MICHAŁ SOBOCIŃSKI PSC – autor zdjęć

Jury Konkursu Funduszy Europejskich W Fokusie:

Przewodniczący Jury: JANEK MAJLE- copywriter, dyrektor kreatywny

Członkowie Jury: JANUSZ GAUER PSC – autor zdjęć; MAREK GONSIOR – doradca marki, niezależny konsultant; PAWEŁ OLECHNOWICZ – urzędnik państwowy

W poniedziałek, 13 listopada 2023 roku, odbędzie się ceremonia wręczenia nagród “FILMLIGHT COLOUR AWARDS 2023”, którego PSC jest Partnerem.

Poniżej przedstawiamy seminaria z udziałem PSC i zachęcamy do uczestnictwa:

– Wtorek 14.11.2023 | CKK JORDANKI – Seminar Room and WORKSHOPS CENTRE, BVK & CSI SEMINAR: ARTISTIC DECISIONS IN CINEMATOGRAPHY: FROM PREP TO POST 

Czwartek 16.11.2023 | CKK JORDANKI – Seminar Room and WORKSHOPS CENTRE, 17:30 D SONY SEMINAR: IN CONVERSATION: PIOTR SOBOCIŃSKI JUNIOR AND ANTONIO PALADINO

– Czwartek 16.11.2023 | Cinema City sala 12, 14:00 PSC & ZAPA: AI IN CINEMATOGRAPHY: CREATIVITY, LEGAL ASPECTS, AND THE FUTURE OF IMAGE COPYRIGHT LAW IN THE AI WORLD

Do zobaczenia!

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Arek Tomiak – Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego przyjaciela, wybitnego autora zdjęć Arka Tomiaka, która wydarzyła się w drodze do Koszalina na jego ukochany

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.