Skip to content

Festiwal Energa CAMERIMAGE rusza już jutro!

Udostępnij

 

W dniach 11-18.11.2023 odbędzie się 31 edycja festiwalu Energa CAMERIMAGE.

 

Nominowani w Konkursie Filmów Polskich:

Figurant (Strawman), reż. Robert Gliński, zdjęcia Adam Bajerski PSC

Opis filmu: Historia esbeka, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę.

Fin del mundo, reż. Piotr Dumała, zdjęcia Piotr Kukla PSC

Opis filmu: Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, a w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach.

Jedna dusz (One soul), reż. Łukasz Karwowski, zdjęcia Adam Bajerski PSC

Opis filmu: W 1990 roku Alojz, początkowo porzucony przez matkę, dorasta, stając się twardym górnikiem z charyzmą. Jego walka z alkoholizmem wprowadza chaos do życia rodziny, ale po nagłej katastrofie w kopalni, gdy ratuje życie dawnego wroga, wszyscy zmierzą się z przełomem, który odmieni ich życie nieodwracalnie, niosąc zarazem iskrę nadziei.

Znachor (Forgotten love), reż. Michał Gazda, zdjęcia Tomasz Augustynek PSC

Opis filmu: Renomowany niegdyś chirurg, który stracił rodzinę i pamięć, dostaje szansę na nowe życie, gdy po latach spotyka swoją córkę.

Raport Pileckiego (The Pilecki Raport), reż. Krzysztof Łukaszewicz, zdjęcia Arkadiusz Tomiak PSC

Opis filmu:Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.

Lęk (Anxiety), reż. Sławomir Fabicki, zdjęcia Bogumił Godfrejów PSC

Opis filmu: Dwie siostry wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich.

Doppelgänger. Sobowtór (Doppelgänger. The double), reż. Jan Holoubek, zdjęcia Bartłomiej Kaczmarek PSC

Opis filmu: Agent służb specjalnych przejmuje tożsamość innego mężczyzny i rozpoczyna budowanie swojej kariery szpiegowskiej.

W skład Jury Konkursu Filmów Polskich wchodzą:

Przewodniczący Jury: AGNÈS GODARD – autor zdjęć

Członkowie Jury: JEAN-MARIE DREUJOU- autor zdjęć; TATIANA SIEGEL – dziennikarka, redaktorka

 

Nominowani w Konkursie Głównym:

BIEDNE ISTOTY (POOR THINGS), reż.Yorgos Lanthimos, zdjęcia Robbie Ryan

Opis filmu: Biedne istoty w reżyserii Giorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter, młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera. Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna. Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

HRABIA (EL CONDE), reż. Pablo Larraín, zdjęcia Edward Lachman

Opis filmu: Augusto Pinochet jest gotowym na śmierć wampirem, ale krążące wokół niego sępy nie pozwolą mu odejść bez jeszcze jednego dziabnięcia. 

GRANICA MROKU (BLACK FLIES), reż. Jean-Stéphane Sauvaire, zdjęcia David Ungaro

Opis filmu: Młody adept szkoły medycznej zatrudnia się jako ratownik medyczny. Jego partnerem zostaje prawdziwy weteran tej branży, uważany za jednego z najlepszych ratowników w mieście.

DOBRZY NIEZNAJOMI (ALL OF US STRANGERS), reż. Andrew Haigh, zdjęcia: Jamie Ramsay

Opis filmu: Po spotkaniu z tajemniczym sąsiadem scenarzysta Adam niespodziewanie trafia do rodzinnego domu, w którym odkrywa, że zmarli rodzice nadal żyją.

MAESTRO, reż. Bradley Cooper, zdjęcia Matthew Libatique

Opis filmu:Ta nietuzinkowa historia nieposkromionej miłości na całe życie opowiada o relacji dyrygenta i kompozytora Leonarda Bernsteina oraz Felicii Montealegre Cohn Bernstein. 

THE NEW BOY, reżyseria i zdjęcia: Warwick Thornton 

Opis filmu: Historia 9-letniego aborygeńskiego chłopca, który w środku nocy przybywa do odległego klasztoru prowadzonego przez zakonnicę renegatkę.

STREFA INTERESÓW (THE ZONE OF INTEREST), reż. Jonathan Glazer, zdjęcia Łukasz Żal PSC

Opis filmu: Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona Hedwiga próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu.

FILIP, reż. Michał Kwieciński, zdjęcia Michał Sobociński PSC

Opis filmu: Filip, dwudziestokilkuletni atrakcyjny mężczyzna, godzi pracę kelnera w luksusowym hotelu z korzystaniem z życia w czasach, które jego radościom nie sprzyjają. Przyjemność nie musi jednak leżeć daleko od zemsty, a każdy kolejny dzień naznaczony jest niepewnością przetrwania.

ŚNIEŻNE BRACTWO (SOCIETY OF THE SNOW), reż. J.A. Bayona, zdjęcia Pedro Luque

Opis filmu: Samolot z urugwajską drużyną rugby niespodziewanie rozbija się w sercu Andów. Tylko 29 z 45 pasażerów udaje się przeżyć wypadek, ale ich ostateczne przetrwanie będzie zależeć od podjęcia ekstremalnych środków, ponieważ są uwięzieni w jednym z najbardziej wrogich i niedostępnych środowisk na planecie.

CZAS KRWAWEGO KSIĘŻYCA (KILLERS OF THE FLOWER MOON), reż. Martin Scorsese, zdjęcia Rodrigo Prieto

Opis filmu: Gdy na terenie zamieszkiwanym przez Osagów odkryta zostaje ropa naftowa, członkowie plemienia zaczynają ginąć lub umierać z nieznanych przyczyn. Sprawa ta przykuwa uwagę FBI i J. Edgara Hoovera.

FERRARI, reż. Michael Mann, zdjęcia Erik Messerschmidt

Opis filmu: Rok 1957. Włoski kierowca i przedsiębiorca Enzo Ferrari zmaga się z problemami finansowymi oraz rodzinnymi, przygotowując jednocześnie do wyścigu Mille Miglia.

NAPOLEON, reż. Ridley Scott, zdjęcia Dariusz Wolski

Opis filmu: Napoleon Bonaparte pnie się po kolejnych szczeblach władzy. Towarzyszy mu przy tym ukochana Józefina.

LEE, reż. Ellen Kuras, zdjęcia Paweł Edelman PSC

Opis filmu: Historia modelki, która w czasie II wojny światowej zostaje korespondentką wojenną dla magazynu “Vogue”.

W skład Jury Konkursu Głównego wchodzą: 

Przewodnicząca Jury: MANDY WALKERautorka zdjęć filmowych

Członkowie Składu Jurorskiego: ANTHONY DOD MANTLE – autor zdjęć filmowych; MILENIA FIEDLER – montażystka; KARL WALTER LINDENLAUB – autor zdjęć filmowych; JAN ROELFS – scenograf; JONATHAN SELA – autor zdjęć filmowych; SALVATORE TOTINO – autor zdjęć filmowych

Jury Konkursu seriali telewizyjnych:

Przewodniczący Jury: ROBERT McLACHLAN – reżyser zdjęć, producent

Członkowie Jury: Autor zdjęć – JARMO KIURU; MICHAŁ SOBOCIŃSKI PSC – autor zdjęć

Jury Konkursu Funduszy Europejskich W Fokusie:

Przewodniczący Jury: JANEK MAJLE- copywriter, dyrektor kreatywny

Członkowie Jury: JANUSZ GAUER PSC – autor zdjęć; MAREK GONSIOR – doradca marki, niezależny konsultant; PAWEŁ OLECHNOWICZ – urzędnik państwowy

W poniedziałek, 13 listopada 2023 roku, odbędzie się ceremonia wręczenia nagród “FILMLIGHT COLOUR AWARDS 2023”, którego PSC jest Partnerem.

Poniżej przedstawiamy seminaria z udziałem PSC i zachęcamy do uczestnictwa:

– Wtorek 14.11.2023 | CKK JORDANKI – Seminar Room and WORKSHOPS CENTRE, BVK & CSI SEMINAR: ARTISTIC DECISIONS IN CINEMATOGRAPHY: FROM PREP TO POST 

Czwartek 16.11.2023 | CKK JORDANKI – Seminar Room and WORKSHOPS CENTRE, 17:30 D SONY SEMINAR: IN CONVERSATION: PIOTR SOBOCIŃSKI JUNIOR AND ANTONIO PALADINO

– Czwartek 16.11.2023 | Cinema City sala 12, 14:00 PSC & ZAPA: AI IN CINEMATOGRAPHY: CREATIVITY, LEGAL ASPECTS, AND THE FUTURE OF IMAGE COPYRIGHT LAW IN THE AI WORLD

Do zobaczenia!

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w