Skip to content

Jerzy Wójcik. Sformowana energia

12 września 2014 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi otwarta zostanie wystawa monograficzna poświęcona Jerzemu Wójcikowi PSC.

Udostępnij

12 września 2014 roku we wnętrzach Muzeum Kinematografii w Łodzi otwarta zostanie wystawa monograficzna zatytułowana „Jerzy Wójcik. Sformowana energia”.

Na wystawę składa się bogaty materiał ilustracyjny m.in. około 40 wielkoformatowych plansz obrazujących dokonania twórcze tego wybitnego autora zdjęć, 30 plakatów z filmów, przy których pracował. Zaprezentowany zostanie też wybór jego nagród filmowych, jak na przykład: „Platynowe Lwy” czy „Orły” (Polska Nagroda Filmowa). Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie publikacja w postaci bogato ilustrowanego katalogu. Znajdą się w nim między innymi wywiady i wypowiedzi jego przyjaciół i współpracowników, na przykład Andrzeja Wajdy, Witolda Sobocińskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana, Pawła Edelmana, Alicji Bachledy-Curuś, Arkadiusza Tomiaka czy Piotra Wojtowicza oraz wielu innych.

jerzy-wojcik-arch-jerzy-wojcik-2014-09-11

Po spotkaniu z Jerzym Wójcikiem odbędzie się pokaz filmu „Eroica” w reż. Andrzeja Munka. W dniach 14–21 września wyświetlane będą w kinie Kinematograf (godzina 17.oo) filmy, do których zdjęcia wykonał Jerzy Wójcik: „Popiół i diament”, Krzyż walecznych”, „Faraon”, „Potop” oraz dwa filmy w reżyserii Jerzego Wójcika: „Skarga” i „Wrota Europy”.

Jerzy Wójcik. (ur. 12 września 1930 w Nowym Sączu). Autor zdjęć, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych. Jeden z najwybitniejszych polskich filmowców. Międzynarodową sławę zyskał w latach Polskiej Szkoły Filmowej jako współtwórca największych sukcesów artystycznych polskiego kina lat 50. i 60. Sztuka operatorska Jerzego Wójcika charakteryzuje się bardzo ascetyczną, klasyczną formą niespotykaną u innych operatorów. Cechuje ją umiejętność pokazania złożoności relacji pomiędzy człowiekiem a otaczającym go światem. Absolwent wydziału operatorskiego PWSF w Łodzi, którą ukończył w roku 1955. Dyplom w roku 1964. Jako operator zadebiutował w filmie „Eroica” Andrzeja Munka (1958). Następnie realizował m.in. zdjęcia do filmów „Popiół i diament” (1958) Andrzeja Wajdy, „Matka Joanna od Aniołów” (1961) i „Faraon” (1966) Jerzego Kawalerowicza, „Westerplatte” (1967) Stanisława Różewicza i „Potop” (1973) Jerzego Hoffmana. W latach 60. współpracował z reżyserami jugosłowiańskimi.

Wyreżyserował dwa filmy fabularne – „Skarga” (1991) i „Wrota Europy” (1999) – do których napisał również scenariusze. Od lat 70. zajmuje się także reżyserią telewizyjną – stworzył kilka spektakli teatru TV, m.in. „Joanna d’Arc” (1976) i „Relacja” (1977). Jest autorem scenariuszy dla teatru TV oraz Teatru Adekwatnego. Jego dorobek twórczy obejmuje ponad trzydzieści filmów fabularnych. W latach 1981–1982 wykładał sztukę operatorską na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a od 1984 wykłada na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Jest profesorem sztuki filmowej.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), nagrodą “Vitae Valor” za całokształt twórczości na III Festiwalu Filmowym “Vitae Valor” w Tarnowie (2003), nagrodą za całokształt twórczości “Golden Camera 300” na MFF Sztuki Operatorskiej im. braci Manaki w Bitola w Macedonii (1999), nagrodą “Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na 37. Gdynia Film Festival (2012), Polską Nagrodą Filmową “Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia; za rok 2008 (2009), a wcześniej szeregiem nagród za zdjęcia do filmów i za reżyserię spektakli teatru TV.

W roku 2002 odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. W roku 2006 ukazała się książka Labirynt Światła jego autorstwa, zawierającą przemyślenia i wspomnienia zawodowe. Jest Honorowym Przewodniczącym PSC.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Członkowie PSC

Nils Croné

Swoją przygodę z filmem zacząłem w wieku 8 lat, kiedy to rodzice kupili pierwsza kamerę Hi8. Zacząłem kręcić swoje pierwsze filmy, angażując swoją rodzinę i