Skip to content

Radek Ładczuk z nagrodą za zdjęcia w Jerozolimie!

Radek Ładczuk PSC otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia za swoją pracę przy filmie „Princess“ (reż. Tali Shalom-Ezer) na Jerozolimskim Festiwalu Filmowym – najważniejszym festiwalu kina izraelskiego. Festiwal zakończył się 20 lipca 2014 roku.

Uzasadnienie nagrody za najlepsze zdjęcia (The Van Leer Award for Best Cinematography) w pełnometrażowym filmie fabularnym w konkursie izraelskim brzmi następująco:

„Praca operatorska Radka Ładczuka tworzy precyzyjną estetykę, która stoi w absolutnej opozycji do mrożącej zawartości warstwy fabularnej. Wytworne kadry pełnią funkcję zasadzki – oczarowują widza i wciągają go do rozbitego świata bohaterów. Wyjątkowa koncepcja wizualna autora zdjęć i reżyserki jest zawieszona pomiędzy fantazją a rzeczywistością, tworząc atrakcyjny i subtelny z pozoru świat, w którym może dojść do najpotworniejszych wydarzeń“.

Fabuła „Princess“ przypomina „Lolitę“ – to historia miłości czterdziestoletniego mężczyzny do dwunastoletniej dziewczynki, której jest ojczymem. To z jednej strony intymne i emocjonalne kino, które porusza temat skomplikowanej relacji seksualnej, z drugiej zaś zawiera w sobie element surrealistyczny. Główna bohaterka – Adar – kreuje w wyobraźni swojego rówieśnika Alana, który zastępuje ją w relacjach z mężczyzną.

Film w reżyserii Tali Shalom-Ezer zdobył również na festiwalu w Jerozolimie nagrodę główną za najlepszy film (ex aequo z filmem „Gett“), nagrodę za najlepszą muzykę oraz najlepszą rolę kobiecą dla Shiry Haas, która wcieliła się w dwunastoletnią dziewczynkę.

Serdecznie gratulujemy, a także przypominamy, że rozmowę z Radkiem Ładczukiem na temat powstawania filmu można przeczytać w Magazynie FilmPRO w numerze 1(13)/2013.

“Princess”, zdj. Radek Ładczuk PSC, reż. Tali Shalom-Ezer

Princess

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.