Skip to content

“Król życia”

„Król życia“ to debiut reżyserski Jerzego Zielińskiego – Przewodniczącego PSC. Autorem zdjęć jest Jan Holoubek PSC. W głównej roli wystąpi Robert Więckiewicz, zaś na ekranie towarzyszyć mu będą m.in. Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa i Jerzy Trela. Obecnie film jest w trakcie postprodukcji.

Bohaterem filmu jest czterdziestoletni Edward (w tej roli Robert Więckiewicz), mieszkający wraz z rodziną w Warszawie. Jest pracownikiem korporacji, który codziennie uczestniczy w wyścigu szczurów. Nie potrafi poradzić sobie z presją, co odbija się na jego nastawieniu do świata i relacjach z najbliższymi. W wyniku wypadku, który jest dla niego traumatycznym przeżyciem, zmienia się jego podejście.

Na blogu American Cinematographer pojawił się tekst autorstwa Davida Heuringa poświęcony filmowi. Poniżej publikujemy krótki fragment artykułu:

[…] „Wiedziałem, że kwestie technologiczne nie będą problemem. Bardziej obawiałem się o aktorów, ponieważ w tych sprawach miałem dużo mniejsze doświadczenie. Oczywiście, wcześniej pracowałem z aktorami, ale nie byłem odpowiedzialny za wydobywanie z nich emocjonalnej kreacji. Przede wszystkim nauczyłem się, że ważne jest, aby przekonać aktorów do tego, że materiał jest świetny. Musisz ich do siebie zbliżyć, wzbudzić ekscytację i zainspirować do wiary w postaci oraz projekt. W pewnych sytuacjach zwracają się do ciebie o pomoc. Mają setki pytań, a reżyser musi znać odpowiedzi“.
Fotosy do flimu ,, Krol zycia ,, .
Jako weteran sztuki operatorskiej Jerzy wiedział, że wybór prawidłowego autora zdjęć jest kluczowy dla sukcesu. Wybrał Jana Holoubka PSC. „Od samego początku rozumiałem, że fotografowanie i reżyserowanie to dwa różne obszary. Nigdy nie kusiło mnie, aby realizować zdjęcia samodzielnie“ – mówi Jerzy. „Mam poczucie, że większość autorów zdjęć, w tym ja, ma tendencję do tworzenia wystylizowanych obrazów – to jest w naszych genach. To może być jednak pułapką. Obrazy nie mogą wysuwać się przed historię i postaci. Warstwa wizualna musi je wspierać. Jeśli ta równowaga nie jest idealna, historia może zostać zabita przez piękne, zbyt wystylizowane obrazy“. […]

KRÓL-ŻYCIA-2-480x359Jerzy Zieliński i Jan Holoubek na planie filmu. Wszystkie fot. Albert Zawada

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.