Skip to content

Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski z nominacjami do Oscara!

Członkowie PSC - Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski - zostali nominowani do Oscara za zdjęcia do filmu "Ida". Serdecznie gratulujemy!

Udostępnij

Łukasz Żal PSC i Ryszard Lenczewski PSC otrzymali dzisiaj nominacje do Oscara za zdjęcia do filmu “Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. O nagrodę walczyć będą z Rogerem Deakinsem (“Niezłomny”, reż. Angelina Jolie), Emmanuelem Lubezkim (“Birdman”, reż. Alejandro Gonzalez Inarritu), Dickiem Popem (“Mr. Turner”, reż. Mike Leigh) i Robertem D. Yeomanem (“Grand Budapest Hotel”, reż. Wes Anderson). Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015 roku.

“Jestem bardzo szczęśliwy. Nie spodziewałem się tego. Gdyby ktoś parę lat temu powiedział mi, że będę miał taką sytuację, to bym nie uwierzył. To jakaś niesamowita historia. Jesteśmy w jednej konkurencji z mistrzami kina światowego” – mówił na antenie TVP Info Łukasz Żal. “Ida” zdobyła w zeszłym roku Nagrodę PSC za najlepsze zdjęcia w pełnometrażowym filmie fabularnym. Ponadto była wielokrotnie nagradzana za zdjęcia – m.in. Złota Żaba na Festiwalu Camerimage, Nagroda za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni czy ASC Spotlight Award. Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski są również nominowani do Nagrody BAFTA – Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej (rozdanie nagród odbędzie się 8 lutego 2015 roku)

Jedynym polskim autorem zdjęć, którzy otrzymał Oscara za zdjęcia, jest Janusz Kamiński. Nominowany był sześciokrotnie, statuetkę odbierał dwa razy – za filmy “Lista Schindlera” i “Szeregowiec Ryan” w reżyserii Stevena Spielberga. Ponadto nominacje do Oscara otrzymali: Piotr Sobociński (“Trzy Kolory: Czerwony”, 1994, reż. Krzysztof Kieślowski), Sławomir Idziak (“Helikopter w ogniu”, 2001, reż. Ridley Scott) i Paweł Edelman (“Pianista”, 2002, reż. Roman Polański).

“Ida” Pawła Pawlikowskiego zgodnie z oczekiwaniami została również nominowana do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Pozostałe filmy z nominacją w tej kategorii to “Dzikie historie” (Argentyna), “Lewiatan” (Rosja), “Mandarynki” (Estonia) i “Timbuktu” (Mauretania). Do tej pory żaden polski film nie otrzymał głównej nagrody, nominowane zaś były: “Nóż w wodzie” (reż. Roman Polański, zdj. Jerzy Lipman), “Faraon” (reż. Jerzy Kawalerowicz, zdj. Jerzy Wójcik), “Potop” (reż. Jerzy Hoffman, zdj. Jerzy Wójcik), “Ziemia obiecana” (reż. Andrzej Wajda, zdj. Witold Sobociński, Edward Kłosiński, Wacław Dybowski), “Noce i dnie” (reż. Jerzy Antczak, zdj. Stanisław Loth), “Panny z wilka” (reż. Andrzej Wajda, zdj. Edward Kłosiński), “Człowiek z żelaza” (reż. Andrzej Wajda, zdj. Edward Kłosiński), “Katyń” (reż. Andrzej Wajda, zdj. Paweł Edelman) i “W ciemności” (reż. Agnieszka Holland, zdj. Jolanta Dylewska).

W kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego nominacje otrzymały dwa polskie filmy – “Joanna” Anety Kopacz (zdj. Łukasz Żal) i “Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego (zdj. Tomasz Śliwiński, Magda Hueckel).

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na rozdanie nagród!

 

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w