Witold Sobociński, Andrzej Wajda oraz Tadeusz Konwicki otrzymają Nagrody Specjalne PSC za całokształt twórczości podczas uroczystej gali w dniu 1 marca 2014 roku.
Andrzej Wajda
Nagroda Specjalna PSC dla Andrzeja Wajdy jest uhonorowaniem jego wybitnego wkładu w kształtowanie sztuki filmowej oraz świadomości kilku pokoleń widzów. Przez 60 lat aktywnej działalności wyreżyserował kilkadziesiąt niezapomnianych dzieł filmowych, które na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Jego filmy charakteryzują się niezwykłą różnorodnością zarówno pod względem podejmowanej tematyki, jak i warstwy wizualnej. Zawsze doceniał istotę obrazu, a także rolę autora zdjęć w procesie kreacji dzieła filmowego, o czym mówił podczas Gali Wręczenia Nagród PSC w 2013 roku: „Bycie operatorem to bardzo trudna praca. To połączenie wielu umiejętności – artysty, rzemieślnika, człowieka czynu. Te zdolności nie zawsze spotykają się razem. Ale jak się spotykają, wtedy reżyser stoi prawdziwie na dwóch nogach“. W trakcie swojej kariery współpracował z ponad dwudziestoma autorami zdjęć, wśród których znajdowali się najwybitniejsi artyści sztuki operatorskiej. Nagroda Specjalna PSC dla Andrzeja Wajdy jest również wyrazem wdzięczności naszego środowiska za jego zmysł dostrzegania talentów oraz dar inspirowania.
fot. Maciej Billewicz / Forum
Tadeusz Konwicki
Nagroda Specjalna PSC dla Tadeusza Konwickiego stanowi hołd dla jego zasług artystycznych dla całej polskiej kultury powojennej zarówno na polu sztuki filmowej, jak i literatury. Każdy w wyreżyserowanych przez niego filmów w niezwykle świadomy sposób wykorzystywał obraz, a także poszerzał paletę środków wyrazu języka filmowego. Wystarczy przywołać jego debiutancki film – „Ostatni dzień lata“ – zrealizowany z Janem Laskowskim, który był filmem nowatorskim nie tylko w skali polskiej, ale również światowej. Konwicki jako reżyser współpracował z cenionymi autorami zdjęć – poza wspomnianym Laskowskim również z Kurtem Weberem, Mieczysławem Jahodą, Jerzym Łukaszewiczem oraz Piotrem Sobocińskim. Jako kierownik literacki Zespołu Filmowego „Kadr“ inicjował wiele projektów filmowych i inspirował pozostałych twórców. Wśród filmów, do których był współautorem scenariusza, znajdują się m.in. „Matka Joanna od Aniołów“ oraz „Faraon“ – fascynujące pod względem wizualnym dzieła, do których zdjęcia stworzył zeszłoroczny laureat Nagrody Specjalnej PSC – Jerzy Wójcik. Jego dorobek literacki, który powstawał w trudnych czasach dla swobód twórczych, stanowił bogate źródło dla twórczości filmowej. Adaptacji jego utworów podejmowali się najwięksi reżyserzy – m.in Andrzej Wajda czy Costa-Gavras.
fot. Włodzimierz Wasyluk
Witold Sobociński
Nagroda Specjalna PSC dla Witolda Sobocińskiego jest uznaniem jego wspaniałych osiągnięć w twórczości filmowej, odzwierciedlonych w niezapomnianych obrazach pełnych energii i symboliki. Jak pisał Andrzej Bukowiecki: „Sobociński wykorzystał do maksimum dramaturgiczne i ekspresyjne możliwości obrazu barwnego, często czerpiąc natchnienie z malarstwa. Kolor, naturalnie w symbiozie ze światłem, stał się jego żywiołem. […] Witold Sobociński stał się niejako przewodnikiem kinematografii polskiej w jej zdecydowanym wejściu w kolor“. Jazzowe korzenie Sobocińskiego znalazły swoje odbicie w jego sztuce operatorskiej, w której często zdawał się na intuicję oraz improwizację. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami – m.in. Andrzejem Wajdą, Jerzym Skolimowskim, Andrzejem Żuławskim, Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim, Jerzym Kawalerowiczem czy Wojciechem Hasem. Nagroda Specjalna PSC jest również uhonorowaniem jego pracy pedagogicznej. Jako wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej wykształcił wielu twórców obrazu, wśród których znajdują się niezwykle zdolni artyści. Jednym z nich jest Arkadiusz Tomiak, laureat Nagrody PSC 2013 za zdjęcia do filmu „Obława“.