Skip to content

Paweł Dyllus z Nagrodą PSC!

Tekst: Weronika Rygiel, Robert Sampławski
Zdjęcia: Olaf Tryzna

26 lutego 2017 roku w Villi Foksal odbyła się piąta uroczysta gala wręczenia Nagród PSC. Jubileuszowe wydarzenie otwarło filmowe wspomnienie z poprzednich edycji i laureatów. Galę zaszczycili swoją obecnością autorzy zdjęć filmowych, m.in. Witold Sobociński, Wiesław Zdort, Bogdan Dziworski, Janusz Gauer, Andrzej Wolf, Zbigniew Wichłacz, Tomasz Naumiuk, Piotr Niemyjski, a także reżyserzy: Kasia Adamik, Filip Bajon, Jacek Bromski, Janusz Majewski, Janusz Zaorski, koloryści: Ewa Chudzik, Wiktor Sasim, dziennikarka Monika Olejnik, producenci: Irena Strzałkowska, Ewa Borguńska, Włodzimierz Niderhaus, Kuba Kosma, scenograf Allan Starski, aktorzy: Katarzyna Herman, Robert Więckiewicz i Paweł Wilczak. Licznie zebranych na sali gości oficjalnie powitał prezes Stowarzyszenia Arkadiusz Tomiak. Za muzyczną oprawę gali odpowiadali Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, wykonujący utwory Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

Po muzycznym przerywniku prowadzący – Piotr Wojtowicz i Łukasz Kośmicki rozpoczęli główną część uroczystości. Podsumowując pięcioletnią działalność PSC i największe osiągnięcia Stowarzyszenia, wymienili zorganizowane przez PSC warsztaty i seminaria, w tym m.in. panel dyskusyjny pt. „Jak pisać o sztuce operatorskiej” skierowany do dziennikarzy i krytyków filmowych, seminarium na temat współpracy autora zdjęć i producenta od dewelopmentu po postprodukcję, międzynarodowy panel dyskusyjny pt. „Jak nauczać sztuki operatorskiej”, współpraca z międzynarodowymi organizacjami operatorskimi, liczne warsztaty i testy sprzętu filmowego, a także wsparcie dla zdolnych studentów.Wspomniano także autorów zdjęć filmowych, których z żalem żegnaliśmy w ostatnich miesiącach, m.in. zmarłego przed tygodniem Witolda Adamka.

Najbardziej przejmującym momentem gali było przyznanie Nagrody Za Całokształt Twórczości zmarłemu w zeszłym roku, niezastąpionemu autorowi zdjęć Krzysztofowi Ptakowi. Twórcy obrazu do m.in. „Kornblumenbalu”, „Domu złego”, „Papuszy” czy „Mojego Nikifora”. Wspomnienie jego dokonań jak i odczyt ukrytej w statuetce laudacji, zawierającej pochwałę artystycznego wkładu oraz mentorskiej roli, jaką pełnił w środowisku Krzysztof Ptak, zostały emocjonalnie przyjęte przez gości. Nagrodę na ręce żony zmarłego Małgorzaty Ptak oraz córki Anety złożył wieloletni współpracownik i przyjaciel nagrodzonego – Wojciech Staroń. W swojej przemowie wspominał ciepło, z jakim szacunkiem odnosił się do ludzi Krzysztof Ptak. Podkreślił także kluczową rolę jaką odegrał ten wybitny operator we wprowadzeniu do polskiej kinematografii technologii cyfrowych.

Kolejna Nagroda Specjalna była ukłonem Stowarzyszenia w kierunku jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, autora muzyki do takich filmów jak „Europa, Europa” Agnieszki Holland czy trylogii „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego – Zbigniewa Preisnera. „Za talent komponowania muzyki, która nadaje obrazom filmowym głębsze znaczenie i dodatkowe wymiary” – głosiła laudacja odczytana przez Piotra Wojtowicza. Podkreślono wyjątkową rolę jaką laureat pełnił w powstawaniu filmów, do których muzykę tworzył. Muzykę, która jednocześnie była inspiracją dla tworzonych obrazów i z obrazu inspirację czerpała. Statuetkę wręczył laureatowi Jacek Petrycki, który był autorem zdjęć do kilku filmów z muzyką Preisnera i który jest współautorem filmowej biografii kompozytora. Podkreślił on raz jeszcze, że muzyka Preisnera nie służyła reżyserom jedynie do wykończenia dzieła, ale często stanowiła jego kluczowy element. „Nie na darmo w <<Podwójnym życiu Weroniki>> bohaterka jest śpiewaczką, a akcja <<Niebieskiego>> odbywa się wokół postaci kompozytora” – mówił Petrycki.

Głównym punktem wieczoru było przyznanie Nagrody PSC za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego zeszłego roku. Do konkursu zgłoszono w tym roku rekordową liczbę 37 tytułów. Wśród finałowej piątki znaleźli się zarówno młodzi jak i doświadczeni autorzy zdjęć. Nominację otrzymali: Paweł Dyllus za „Jestem mordercą”, Kacper Fertacz za „Ostatnią rodzinę”, Sławomir Idziak za „Opowieści o miłości i mroku”, Piotr Sobociński Jr za „Wołyń” oraz Jerzy Zieliński za „Letnie przesilenie”. Wszyscy nominowani do Nagrody PSC 2017 otrzymali w trakcie gali upominki, ufundowane przez firmy ARRI i JBD.

Głosami członków Stowarzyszenia nagroda przyznana została Pawłowi Dyllusowi za zdjęcia do filmu „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Paweł Dyllus był wcześniej nominowany do Nagrody PSC w 2014 roku za zdjęcia do „Chce się żyć”. Odbierając statuetkę z rąk prezesa PSC Arkadiusza Tomiaka, Dyllus dziękował swojej ekipie technicznej – operatorowi Przemysławowi Niczyporukowi, gafferowi Maciejowi Gamdzykowi oraz ostrzycielowi Radosławowi Kokotowi. Wspomniał także Bogdana Dziworskiego, dziękując za nauki, jakie od niego otrzymał podczas wspólnej realizacji „+/- czyli podróże muchy na wschód”. Dodatkowo Laureat Nagrody PSC został nagrodzony wyjazdem na tegoroczne targi Cine Gear w Los Angeles. Nagrodę ufundował autoryzowany dealer firmy RED Digital Cinema Polska i sklep internetowy dla profesjonalistów creativetools.pl, a nagrodę wręczył prezes zarządu Janusz Rupik.

Głównym partnerem branżowym Gali PSC jest firma Panavision Polska. Sponsorami wydarzenia byli: creativetools.pl, ARRI, JBD S.A.,  LUKS FILM, SG LIGHT, Coloroffon Film, Panasonic Polska. Parterem Gali jest Legalna Kultura, zaś partnerem medialnym –  Magazyn Filmpro.

[envira-gallery id=”2206″]

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Trwają zdjęcia do “Heweliusza”

W LITES Studios trwają zdjęcia do nowego serialu Netflix “Heweliusz”, autorem scenariusza jest Kasper Bajon. Polska ekipa filmowa pod przewodnictwem reżysera Jana Holoubka, ze zdjęciami

19. edycja Plenerów Film Spring Open

19. edycja Plenerów Film Spring Open Z przyjemnością informujemy, że 19. edycja Plenerów Film Spring Open odbędzie się w dniach 15-24 października 2024 roku w