Skip to content

Zmarł Jerzy Stawicki

Udostępnij

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Mentora i Przyjaciela – Jerzego Stawickiego, autora zdjęć i reżysera – który odszedł 1 marca 2017 roku w Warszawie w wieku 89 lat.

Jerzy Stawicki urodził się 30 maja 1927 roku w Warszawie. Po skończeniu Liceum Fotograficznego rozpoczął studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, które ukończył w 1954 roku (dyplom uzyskał w roku 1964). Swoją drogę związaną ze sztuką operatorską rozpoczął jako asystent i operator kamery. Współpracował m.in. ze Stefanem Matyjaszkiewiczem (Ewa chce spać w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, Dwoje z wielkiej rzeki Konrada Nałęckiego czy Biały niedźwiedź Jerzego Zarzyckiego) i Janem Laskowskim (Do widzenia, do jutra… w reżyserii Janusza Morgensterna).

Jako samodzielny autor zdjęć debiutował filmem Walet pikowy w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego w 1960 roku. Wspólnie z Chmielewskim zrealizowali w późniejszych latach m.in. takie filmy, jak Gdzie jest generał (1963), Jak rozpętałem II Wojnę Światową (1969) czy Wierna rzeka (1983).

Jerzy Stawicki był także stałym współpracownikiem Stanisława Lenartowicza i Sylwestra Chęcińskiego. Z pierwszym stworzył m.in. Cała naprzód (1966) czy Opętanie (1972), z drugim zaś Wielkiego szu (1981) i Rozmowy kontrolowane (1991). Film z 1991 roku był ostatnim w jego dorobku artystycznym.

W latach sześćdziesiątych wspólnie z Markiem Nowickim wyreżyserował dwa filmy telewizyjne: Przyjaciel i Profesor Zazul.

Jerzy Stawicki był współtwórcą kilkudziesięciu pełnometrażowych filmów fabularnych, z których wiele to niezapomniane dzieła polskiej kinematografii. Odszedł od nas Wybitny Filmowiec i Wspaniały Człowiek. To wielka strata. Składamy najszczersze wyrazy współczucia Najbliższym.

Członkowie Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Członkowie honorowi PSC

Sylwester Adamski

Absolwent Politechniki Warszawskiej, specjalizacja oświetleniowa i układy optyczne. W latach 70. I 80. Pracownik Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizji Polskiej . Reżyser światła widowisk