Skip to content

FILM “Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta – również autora zdjęć filmu, NOMINOWANY NA FESTIWALU  W WENECJI.

Udostępnij

Pod koniec lipca głoszono program 80-tego festiwalu w Wenecji. Miło nam poinformować, że pośród 23 tytułów do konkursu głównego zakwalifikował się nowy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Kobieta z…”.

W konkursie znajdują się również filmy: „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland, którego autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk oraz film w reżyserii Pietro Castellitto “Enea”, ze zdjęciami autorstwa Radosława Ładczuka.

Michał Englert i Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/M. Kmieciński

Film wyreżyserowany przez Małgorzatę Szumowską i Michała Englerta opowiada historię Anieli Wesoły. Produkcja obejmuje 45 lat życia Anieli Wesoły, z których przeszło połowę bohaterka przeżyła w prowincjonalnym polskim miasteczku jako mężczyzna. Film opowiada o trudnościach w życiu rodzinnym, zmaganiach z postawami w swoim otoczeniu i wędrówce bohaterki w poszukiwaniu wolności osobistej jako kobiety transpłciowej.

Kobieta z… to dla nas naprawdę ważny film, owoc wieloletniej pracy, niezliczonych spotkań z osobami transpłciowymi – osobami w każdym wieku, mieszkającymi w Polsce od dziesięcioleci, którzy łaskawie zaufali nam i podzielili się swoimi historiami. Aniela – która przez prawie połowę swojego życia jako mężczyzna mieszkała w prowincjonalnym miasteczku, odbywając mozolną drogę do wolności – wydała nam się symboliczna, stając się metaforą przemian Polski, odzwierciedlającą społeczeństwo, które kiedyś zetknęło się w solidarności w celu obalenia reżimu komunistycznego. Społeczeństwo to opowiada się obecnie za polaryzacją postaw, niechęcią do akceptacji przekonań, które w innych częściach świata stały się już od dawna normą społeczną. Tytuł naszego filmu to celowe nawiązanie do naszego Mistrza – Andrzeja Wajdy (Człowiek z żelaza, Człowiek z marmuru). W czasach, gdy kino jest zastępowane treścią, poczuliśmy silną potrzebę opowiedzenia wyjątkowej historii Anieli, zadawania pytań i nawiązywania w formie do klasycznych cech gatunku. W Kobieta z… występuje wiele osób transpłciowych, które wcielają się zarówno w postacie trans, jak i cis. Zespół produkcyjny składał się z wielu osób ze społeczności LGBTQ+. Mamy nadzieję, że nasz film pomoże ludziom zrozumieć, co to znaczy być osobą transpłciową i zwiększy poparcie dla zmian w prawie, które zagwarantują życie bez zagrożeń. Nasz film nie ocenia żadnej z przedstawionych postaw. Najbardziej znaczącym elementem jest humanistyczny ton poruszającej historii naszych głównych bohaterów, z szacunkiem śledzony przez naszą kamerę.- wypowiedź Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

Fotografia – archiwum Festiwalu.

W roli Anieli zobaczymy Małgorzatę Hajewską i Mateusza Więcławka (jako młodą Anielę), w filmie zagrały również Joanna Kulig i Bogumiła Bajor. „Kobietę z…” wyprodukowali: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Katarzyna Jordan-Kulczyk, Gregory Jankilevitsch, Bogna Szewczyk-Skupień, Małgorzata Szumowska, Michał Englert oraz koproducenci: Jonas Kellagher, Kristina Borjeson.

„Kobieta z…” będzie mieć swoją światową premierę w kinach 7 września.

Fotografia – archiwum własne.

Michał Englert, członek PSC , polski operator filmowy, reżyser i scenarzysta, laureat nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (2008) za najlepsze zdjęcia do filmu “33 sceny z życia” (2008), nagrodzony Orłem w 2021 roku za najlepsze zdjęcia do filmu “Śniegu już nigdy nie będzie”, oraz Nagrodą Specjalną na festiwalu w Wenecji.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w