Skip to content

FILM “ZIELONA GRANICA” NOMINOWANY NA FESTIWALU  W WENECJI, autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk.

Udostępnij

Pod koniec lipca głoszono program 80-tego festiwalu w Wenecji. Miło nam poinformować, że pośród 23 tytułów do konkursu głównego zakwalifikował się nowy film Agnieszki Holland „Zielona granica”, którego autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk.

W konkursie znajdują się również filmy: „Kobieta z…” reżyseria: Małgorzata Szumowska i Michał Englert – który jest również autorem zdjęć oraz film w reżyserii Pietro Castellitto “Enea”, ze zdjęciami autorstwa Radosława Ładczuka.

Jak czytamy w oficjalnym opisie dystrybutora filmu Kino Świat:  „Zielona granica” To opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Film uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. „Zielona Granica” jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

„Zielona granica” będzie mieć swoją polską premierę w kinach 22 września.

Fot. Agata Kubis, Kino Świat

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty “Jesteś Bogiem“). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk

Fot. Agata Kubis, Kino Świat

Tomasz Naumiuk, członek PSC – autor zdjęć, Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2009). Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Laureat Złotej Żaby w Konkursie Filmów Polskich podczas EnergaCamerimage 2018 za zdjęcia do filmu “Nina” w reżyserii Olgi Chajdas.

“Zielona granica” jest drugim filmem we współpracy Tomasza Naumiuka oraz Agnieszki Holland. Film. “Obywatel Jones” jako jeden z 19 filmów był prezentowany w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Decyzją konkursowego jury został nagrodzony Złotymi Lwami, najważniejszymi polskimi nagrodami filmowymi.

Tomasz Naumiuk współpracował również z Kasią Adamik “Amok”, Ksawerym Żuławskim “Krew z Krwi”, serial “Odwilż”- 6 odcinków, Olgą Chajdas “Nina”, Maćkiem Bochniakiem “Disco Polo”, Ewą Bukowska “ 53 wojny”. 

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w