Skip to content

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Wyszyńskiego

Udostępnij

Z wielkim smutkiem informujemy, że 16 sierpnia br. zmarł nasz przyjaciel Krzysztof Wyszyński.

Autor zdjęć znany ze współpracy z reżyserem Januszem Kijowskim, był operatorem trzech jego filmów: „Indeks” – został zrealizowany jako praca dyplomowa studentów PWSFTviT (1977), choć jego premiera odbyła się dopiero po 4-rech latach w czasie solidarnościowego przełomu w 1981 roku; „KUNG-FU” (1979, premiera 1980) z uwagi na jego wcześniejszą premierę niż filmu “Indeks”, mylnie uznawany za debiut obu twórców; „Głosy” (1980, premiera 1982).

Współpracował również z Włodzimierzem Olszewskim „Próba ognia i wody” (1978, premiera 1979), Maciejem Falkowskim „Wybór” (1980), z Krzysztofem Langiem „Cienie” (1983), a także z Agnieszką Holland przy „Europa, Europa” (1990, premiera 1992) jako operator kamery II grupy zdjęciowej, autorem zdjęć do filmu był Jacek Petrycki. Film został nagrodzony nominacją do Oscara za scenariusz będący adaptacją i Złotym Globem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Od stanu wojennego pracował w amerykańskiej telewizji CBS, a potem był producentem filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 12:00 w Rzymskokatolickiej Parafii Św. Anny w Wilanowie ul. Kolegiacka 1 Warszawa, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowym Cmentarzu w Wilanowie.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Arek Tomiak – Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego przyjaciela, wybitnego autora zdjęć Arka Tomiaka, która wydarzyła się w drodze do Koszalina na jego ukochany

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.