Skip to content

Jacek Korcelli – pożegnanie

Udostępnij

W dniu 19 sierpnia 2020 roku w wieku 86 lat odszedł od nas uznany operator filmowy i profesor sztuki filmowej Jacek Korcelli. Był autorem zdjęć do filmów i seriali m.in. Stawiam na Tolka Banana, Lalka czy Pierścień i Róża. Wieloletni i wybitny wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi pozostawił po sobie liczne, wdzięczne grono wychowanków. Od Niego sztuki operatorskiej uczyli się m.in. Jolanta Dylewska, Jacek Januszyk, Wit Dąbal, Andrzej Wojciechowski, Artur Żurawski, Michał Sobociński, Jeremiasz Prokopowicz… Jak napisał Piotr Lenart “Chyba wszystkich nas uczył… tyle pokoleń już”.

„Prof. Jacek Korcelli ( obok prof. Andrzeja Ancuty), był moim pierwszym nauczycielem Sztuki Operatorskiej. Z delikatnością i cierpliwością, pianissimo, wprowadzał mnie w świat kamer, światłomierzy, szarych tablic, negatywów i lamp… Miał dużo wyrozumiałości dla moich licznych potknięć. Zawsze czułam Jego życzliwość. Do dzisiaj w mojej pracy z kolorem bywają momenty gdy słyszę Jego głos: – „jakość, jasność, nasycenie”… i moje myślenie znajduje wektor, który prowadzi mnie do celu.

Panie Profesorze, dziękuję za towarzyszenie mi w stawianiu pierwszych, najtrudniejszych operatorskich kroków.

RIP.”

Jolanta Dylewska

„Profesor Jacek Korcelli prowadził nas w tandemie z Profesorem Wiesławem Zdortem.  Pierwszy był “matką”, drugi – “ojcem”.

Artur Żurawski

„Podczas studiów w szkole filmowej, było wiele ważnych spotkań ze wspaniałymi filmowcami. Było też to jedno z najważniejszych, z profesorem Jackiem Korcellim. Opiekun mojego I i II roku na wydziale operatorskim ( wraz z prof. W.Zdortem), Mój zawsze i Profesor. Zapamiętam go jako niezwykle skromnego i empatycznego człowieka. Kogoś kto potrafił dostrzec we mnie przyszłego operatora, pomimo moich dziewiętnastu lat wtedy i skromnego dorobku artystycznego. Kogoś, dla kogo wrażliwość była równie ważna co wiedza techniczna. Na zawsze zapamiętam , co powiedział mi po egzaminie czwartorocznym. W sali kinowej, po projekcji mojego dyplomu. Jedno zdanie, ale niezwykle dla mnie znaczące. Zachowam je dla siebie.

Do zobaczenia po drugiej stronie ekranu Profesorze.”

Jeremi Prokopowicz

„Wspaniały człowiek i artysta. Serdeczność, wrażliwość i głęboka mądrość. Za Twoją obecność i troskę dozgonna wdzięczność!”

Jacek Januszyk

W imieniu Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmach składamy wyrazu szczerego żalu i współczucia Rodzinie i Najbliższym.

Werk z filmu “Lalka” (fot. Jerzy Troszczyński/FINA)

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w