Skip to content

Łukasz Żal z nominacją do Nagrody ASC

Łukasz Żal PSC otrzymał nominację do ASC Award (nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) za najlepsze zdjęcia w filmie kinowym za Zimną Wojnę.

Wśród nominowanych w głównej kategorii poza Łukaszem Żalem znaleźli się:

Alfonso Cuaron
Roma

Matthew Libatique ASC
Narodziny gwiazdy

Robbie Ryan BSC, ISC
Faworyta

Linus Sandgren ASC, FSF
Pierwszy człowiek

Nagroda ASC to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień operatorskich na świecie. Jest przyznawana od 1987 roku. W poprzednich latach otrzymywali ją m.in. Roger Deakins (Blade Runner. 2049, Skyfall), Emmanuel Lubezki (Zjawa, Birdman, Grawitacja, Drzewo życia) czy Wally Pfister (Incepcja).

Dotychczas żaden z Polaków nie otrzymał Nagrody ASC za najlepsze zdjęcia w filmie kinowym. Szansę mieli Janusz Kamiński (sześciokrotnie: Most szpiegów, Lincoln, Motyl i Skafander, Szeregowiec Ryan, Amistad, Lista Schindlera), Paweł Edelman (dwukrotnie: Ray, Pianista) i Dariusz Wolski (Karmazynowy przypływ).

Przypomnijmy, że w 2014 roku Łukasz Żal otrzymał za zdjęcia do Idy ASC Spotlight Award – nagrodę, która ma na celu promocję filmów o wysokich walorach estetycznych, które nie miały szerokiej dystrybucji kinowej w Stanach Zjednoczonych (przed przyznaniem nagrody).

Serdecznie gratulujemy Łukaszowi i trzymamy kciuki! Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej gali w dniu 9 lutego 2019 roku.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Sylwester Adamski

Absolwent Politechniki Warszawskiej, specjalizacja oświetleniowa i układy optyczne. W latach 70. I 80. Pracownik Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizji Polskiej . Reżyser światła widowisk

NAGRODA PSC 2024 – LISTA ZGŁOSZONYCH FILMÓW

Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych po raz kolejny uhonoruje swoją nagrodą twórcę Najlepszych Zdjęć do Pełnometrażowego Filmu Fabularnego, Filmu Dokumentalnego oraz Odcinka Serialu. O

ZGŁOSZENIA DO NAGRÓD PSC 2024

Miło nam poinformować, że od 12.01.2024 rozpoczynamy nabór zgłoszeń do Nagród PSC, który potrwa do 2-ego lutego 2024 r. (włącznie). Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć