Skip to content

Łukasz Żal z nominacją do Nagrody ASC

Łukasz Żal PSC otrzymał nominację do ASC Award (nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) za najlepsze zdjęcia w filmie kinowym za Zimną Wojnę.

Wśród nominowanych w głównej kategorii poza Łukaszem Żalem znaleźli się:

Alfonso Cuaron
Roma

Matthew Libatique ASC
Narodziny gwiazdy

Robbie Ryan BSC, ISC
Faworyta

Linus Sandgren ASC, FSF
Pierwszy człowiek

Nagroda ASC to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień operatorskich na świecie. Jest przyznawana od 1987 roku. W poprzednich latach otrzymywali ją m.in. Roger Deakins (Blade Runner. 2049, Skyfall), Emmanuel Lubezki (Zjawa, Birdman, Grawitacja, Drzewo życia) czy Wally Pfister (Incepcja).

Dotychczas żaden z Polaków nie otrzymał Nagrody ASC za najlepsze zdjęcia w filmie kinowym. Szansę mieli Janusz Kamiński (sześciokrotnie: Most szpiegów, Lincoln, Motyl i Skafander, Szeregowiec Ryan, Amistad, Lista Schindlera), Paweł Edelman (dwukrotnie: Ray, Pianista) i Dariusz Wolski (Karmazynowy przypływ).

Przypomnijmy, że w 2014 roku Łukasz Żal otrzymał za zdjęcia do Idy ASC Spotlight Award – nagrodę, która ma na celu promocję filmów o wysokich walorach estetycznych, które nie miały szerokiej dystrybucji kinowej w Stanach Zjednoczonych (przed przyznaniem nagrody).

Serdecznie gratulujemy Łukaszowi i trzymamy kciuki! Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej gali w dniu 9 lutego 2019 roku.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.