Skip to content

PSC i “FilmPRO” z Nagrodą PISF!

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych i “FilmPRO” otrzymały nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii “Edukacja filmowa” za organizację cyklu warsztatów operatorskich w 2017 roku.

Warsztaty są efektem pracy wielu osób, odbywają się dzięki zaangażowaniu i wsparciu partnerów z firm rentalowych i producentów sprzętu filmowego.

Dziękujemy Kapitule Nagrody i wszystkim, którzy nas wspierają!

W 2017 r. PSC i „FilmPRO” zorganizowały 7 warsztatów operatorskich. Prowadzili je czołowi polscy twórcy: Bogdan Dziworski, Marcin Koszałka, Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Wydarzenia zgromadziły łącznie ponad 300 uczestników z całej Polski. Odbyły się w Warszawie (styczeń, czerwiec, lipiec), Krakowie (czerwiec), Mielnie (czerwiec), Gdyni (wrzesień) i Wrocławiu (listopad).

Warsztaty są kontynuacją działań z 2016 r. i mają na celu odkrywanie tajemnic sztuki operatorskiej oraz poznawanie nowego sprzętu filmowego dostępnego na rynku. Są kierowane do studentów, młodych filmowców, ale także do doświadczonych operatorów. Dzięki współpracy z czołowymi producentami sprzętu filmowego (m.in. Angenieux, Arri, Canon, Leica, RED, Sony, Panasonic, Panavision) uczestnicy mają kontakt z najnowszymi technologiami, które dopiero wchodzą na rynek (często są to prototypy).

Warsztaty stają się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między autorami zdjęć, młodymi filmowcami i studentami. Podobne inicjatywy realizuje się przy daleko wyższych budżetach w najbogatszych kinematografiach świata. W Polsce są możliwe dzięki unikatowej współpracy wielu firm, instytucji z sektora audiowizualnego oraz najlepszych technologów i inżynierów obrazu. W dobie błyskawicznie zmieniającej się technologii twórcy mogą bezpiecznie przetestować najnowsze narzędzia w warunkach planu filmowego, a także w procesie postprodukcji (większość warsztatów ma część poświęconą korekcji koloru nagranych materiałów).

Dzięki warsztatom poznajemy słabe i mocne strony poszczególnych narzędzi filmowych, a także dowiadujemy się, w jaki sposób można wykorzystać je przy profesjonalnej realizacji. Rozpoznanie możliwości każdego sprzętu ma na celu poszerzanie palety środków wyrazowych, a także obronę rzemiosła filmowego wysokiej jakości. Warsztaty nie koncentrują się jedynie na technologii, ale także na rodzaju zdjęć (np. zdjęcia podwodne), często odbywają się przy współpracy z festiwalami (KFF, Gdynia, „Młodzi i Film”)

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Arek Tomiak – Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego przyjaciela, wybitnego autora zdjęć Arka Tomiaka, która wydarzyła się w drodze do Koszalina na jego ukochany

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.