Skip to content

Nowy Zarząd PSC

Arkadiusz Tomiak (Przewodniczący), Łukasz Kośmicki (Wiceprzewodniczący), Adam Bajerski, Paweł Dyllus i Wojciech Staroń to członkowie nowego Zarządu PSC

Udostępnij

W czerwcu 2015 roku skończyła się czteroletnia kadencja dotychczasowego Zarządu PSC w składzie: Jerzy Zieliński (który zastąpił na stanowisku Przewodniczącego zmarłego w 2012 roku Dariusza Kuca), Piotr Wojtowicz (Wiceprzewodniczący), Wit Dąbal, Jarosław Szoda i Marek Traskowski.

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych powołało nowy Zarząd, do którego wybrano następujące osoby:

Arkadiusz Tomiak – Przewodniczący
Łukasz Kośmicki – Wiceprzewodniczący
Adam Bajerski
Paweł Dyllus
Wojciech Staroń

Poniżej prezentujemy noty biograficzne członków nowego Zarządu PSC.

Adam Bajerski

bajerski_adam
Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1992). Autor zdjęć do wielu filmów fabularnych, dokumentalnych i reklamowych. Współzałożyciel firmy producenckiej Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników oraz właściciel firmy Adam Production. Jest autorem zdjęć do filmów Andrzeja Jakimowskiego – “Zmruż oczy” (2003), “Sztuczki” (2007) i “Imagine” (2012) – za które był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy na Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Był nominowany do Nagrody PSC 2014 za zdjęcia do “Imagine”. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim (“Serce na dłoni”, 2008) i Januszem Majewskim (“Mała matura 1947”, 2010; “Excentrycy”, 2015).

Paweł Dyllus

pawel_dyllus
Ukończył Realizację Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem zdjęć do kilkunastu fabuł krótko- i pełnometrażowych oraz dokumentów. Laureat prestiżowych nagród, m.in. „Złotej Kijanki” i Wyróżnienia Specjalnego Panavision na Festiwalu Camerimage za zdjęcia do “Sezonu na kaczki” Julii Ruszkiewicz. Film “Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy przyniósł mu nominację do Nagrody PSC 2014. Wśród jego ostatnich projektów znajdują się m.in. filmy fabularne – ormiański “Bari Luys” oraz indyjski “Mirziya” – a także fabularyzowany dokument w reżyserii Bogdana Dziworskiego pt. “Plus minus, czyli podróże muchy na wschód”.

Łukasz Kośmicki

lukasz-kosmicki-01
Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi (1993). Jako autor zdjęć debiutował w 1996 roku filmem “Gry uliczne” w reżyserii Krzysztofa Krauzego. W tym samym roku współpracował z Filipem Bajonem przy filmie “Poznań 56”. Za oba obrazy otrzymał nagrodę za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tworzył warstwę wizualną filmów “Gniew” (1997), “Billboard” (1998), “Sezon na leszcza” (2000) i “Haker” (2002). Jest cenionym reżyserem i operatorem filmów reklamowych, a także scenarzystą. Za napisany wspólnie z Wojciechem Smarzowskim scenariusz “Domu złego” otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”.

Wojciech Staroń

staron_wojciech
Ukończył Wydział Operatorski PWSFiTV w Łodzi w 1996 roku. Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych, a także reżyserem filmów dokumentalnych. Jego dokument “Syberyjska lekcja” (1998) otrzymał “Srebrnego Lajkonika” na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jako autor zdjęć debiutował “Placem Zbawiciela” (2005) nagrodzonym za zdjęcia na Festiwalu Camerimage. W 2011 roku otrzymał „Srebrnego Niedźwiedzia” na Festiwalu Filmowym w Berlinie za zdjęcia do argentyńskiego filmu “Nagroda”. Wyreżyserowana przez niego dokumentalna “Argentyńska lekcja” była nagradzana na Camerimage, Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także we Florencji, Guangzhou, Lipsku, Mińsku, Batumi, Chicago, Kijowie, Montrealu, Padwie, Skopje i Wiedniu. Wspólnie z Krzysztofem Ptakiem PSC odpowiadał za stronę wizualną “Papuszy” (2013, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze), za którą otrzymali „Bronze Camera 300” na Festiwalu Operatorów Filmowych “Manaki Brothers” w Bitoli, Polską Nagrodę Filmową “Orzeł”, a także nominację do Nagrody PSC 2014.

Arkadiusz Tomiak

arek_tomiak
Ukończył PWSFiTV w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w 1995 roku. Jest autorem zdjęć do krótkich metraży, filmów dokumentalnych, teatrów telewizji, seriali telewizyjnych i filmów fabularnych. Współpracował m.in. z Janem Jakubem Kolskim (“Daleko od okna”, 2000), Michałem Rosą (“Cisza”, 2001), Ryszardem Brylskim (“Żurek”, 2003), Konradem Niewolskim (“Symetria”, 2003 i “Palimpsest”, 2006), Januszem Kamińskim (“Hania”, 2007), Feliksem Falkiem (“Enen”, 2009), Juliuszem Machulskim (“Kołysanka”, 2010), Adrianem Pankiem (“Daas”, 2011), Marcinem Krzyształowiczem (“Obława”, 2012), Bodo Koxem (“Dziewczyna z szafy”, 2012) czy Waldemarem Krzystkiem (“Fotograf”, 2014). Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody PSC 2013 za zdjęcia do “Obławy”. Ponadto był nagradzany Polską Nagrodą Filmową “Orzeł”, a także na Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w