Skip to content

Ryszard Lenczewski z nagrodą za całokształt twórczości

26 sierpnia 2015 roku organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Manaki Brothers ogłosili, że Ryszard Lenczewski PSC otrzyma nagrodę Golden Camera 300 za Całokształt Twórczości.

rl

Po raz pierwszy w długiej historii festiwalu to wyróżnienie trafi do trzech laureatów. Poza Lenczewskim nagrody otrzymają Božidar Bota Nikolić (“Kto tam śpiewa”) i Jaromír Šofr (“Pociągi pod specjalnym nadzorem”). Dimitar Nikolov, dyrektor festiwalu, w następujący sposób tłumaczył tę decyzję: “W tym roku chcieliśmy nagrodzić autorów zdjęć, którzy wnieśli olbrzymi wkład w rozwój sztuki filmowej i którzy pochodzą z Europy Centralnej i Wschodniej. Zatrzymaliśmy się przy trzech operatorach, których wpływ na estetykę kina jest ogromny. Każdy z nich ma naturalnie swój własny styl i charakterystyczny dla siebie język wizualny. To tak wybitni twórcy, że nie mogliśmy zdecydować się na wybór tylko jednego. Wierzę, że każdy z nich zasługuje na wyróżnienie”. Tym samym Ryszard Lenczewski trafia do grona wspaniałych przedstawicieli sztuki operatorskiej, którzy otrzymywali nagrodę Golden Camera 300 w latach wcześniejszych. Byli to m.in. Jerzy Wójcik (“Faraon”), Sven Nykvist (“Szepty i krzyki”), Michael Ballhaus (“Chłopcy z ferajny”), Vittorio Storaro (“Czas apokalipsy”) czy Vilmos Zsigmond (“Bliskie spotkania trzeciego stopnia”).

Ryszard Lenczewski jest jednym z najczęściej nagradzanych autorów zdjęć w historii festiwalu Manaki Brothers. Trzykrotnie był laureatem w festiwalowym konkursie głównym – otrzymał Złotą Kamerę za film “Ostatnie wyjście” (2001), Brązową Kamerę za “Lato miłości” (2005) i Srebrną Kamerę za “Idę” (2014, wspólnie z Łukaszem Żalem). Reżyserem wszystkich filmów jest Paweł Pawlikowski. Ryszard Lenczewski na zbliżającym się festiwalu będzie także przewodniczącym jury konkursu głównego.

36. Manaki Brothers odbędzie się w dniach 18-27 września w Bitoli w Macedonii.

Zachęcamy do lektury wywiadu z Ryszardem Lenczewskim udzielonego przy okazji tego wydarzenia dla strony “Independent”. Można go znaleźć tutaj. Sylwetka laureata autorstwa Blagoi Kunovskiego-Dore, dyrektora artystycznego festiwalu, znajduje się tutaj.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Newsy

Czytaj dalej

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.