Skip to content

Zmarł Wiesław Zdort

Udostępnij

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wiesław Zdorta – wybitnego autora zdjęć filmowych, jednego z założycieli PSC. Składamy najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim.

Wiesław Zdort był współtwórcą największych sukcesów polskiego kina powojennego – pracował na planie “Eroiki” Andrzeja Munka, “Popiołu i diamentu” i “Niewinnych czarodziei” Andrzeja Wajdy, “Pociągu” i “Faraona” Jerzego Kawalerowicza.

Jako samodzielny autor zdjęć zadebiutował w 1961 roku filmem “Tarpany” w reżyserii Kazimierza Kutza. Z tym reżyserem zrealizował w następnych latach wiele filmów, w tym m.in. “Milczenie”, “Sól ziemi czarnej” czy “Paciorki jednego różańca”.

W 1973 zrealizował pierwszy film ze swoją żoną Barbarą Sass – “Dziewczyna i gołębie”. Od tamtej pory zawsze pracowali razem. Zrobili wspólnie 12 filmów – m.in. “Krzyk” czy “Pokuszenie”.

Jako autor zdjęć realizował filmy także z Krzysztofem Kieślowskim, Wojciechem Marczewskim, Jerzym Kawalerowiczem, Januszem Majewskim czy Stanisławem Jędryką.

W 2015 roku otrzymał Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości. Treść uzasadnienia brzmiała następująco: “za wspaniały wkład w kształtowanie warstwy wizualnej wielu dzieł polskiej kinematografii, a w szczególności mistrzowskie zagospodarowanie palety świateł między bielą śniegu i czernią węgla. Za szczodre dzielenie się swą wiedzą ze studentami Szkoły Filmowej”.

Pogrzeb Wiesława Zdorta odbędzie się w piątek o godz. 10.15 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Aktualności

Laureaci Nagród PSC 2024

W sobotę, 23 marca, ogłoszono laureatów Nagród Stowarzyszenia Autorek i  Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). Autorzy zdjęć zostali nagrodzeni w trzech kategoriach.

Aktualności

Tomasz Augustynek „Znachor” Nominacja do Nagrody PSC

Nominacja do Nagrody PSC w kategorii „Pełnometrażowy film fabularny” za zdjęcia do filmu „Znachor” Tomasz Augustynek Operator, ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w